برای اولین بار در جهان؛

چاپ مدار انعطاف پذیر روی تمام سطوح با استفاده از آلیاژ فلزی مایع

محققان دانشگاه پوردو در آمریکا موفق به چاپ مدار های الکترونیکی با استفاده از آلیاژهای فلزی مایع روی تمام سطوح شدند.

 

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نیچر، مدارهای قابل چاپ با پخش (پراکندگی) فلزات مایع در یک حلال غیر فلزی و با استفاده از فناوری فوق صوت انجام می شود. این فرآیند سبب شکستن فلز و تبدیل آن به نانوذراتی می شود که مناسب چاپگرهای جوهرافشان هستند. نتیجه این فرآیند را می توان به صورت مجازی روی تمام سطوح چاپ کرد.

فلز مایع به طور طبیعی قابل چاپ نیست. بنابراین در این روش فلز مایع به نانوذراتی تبدیل می شود که قابل انتقال از طریق نازل جوهر افشان باشند. سپس فلز مایع در حلالی مانند اتانول، قرار می گیرد و پخش می شود. پس از تبخیر حلال، نانوذرات فلزی مایع باقی می مانند و با لایه ای از جنس گالیم اکساید پوشش داده می شوند. 

این دستاورد، چاپ مدارهای الکترونیکی روی پارچه های چسبناک و مواد لاستیکی را نیز امکان پذیر می کند.

مهمترین کاربرد این فناوری، ساخت یک مدل جدید از ماشین آلات نرم مانند روبات های قابل انعطاف و کامپیوترهای پوشیدنی است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Fri 10 Apr 2015 و ساعت 1:53 AM |
سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت آب کره ‌زمین، روند پرشتاب صنعتی‌شدن برخی از کشورها و آبیاری مزارع کشاورزی را که بیش از ۷۰ درصد آب مصرفی را شامل می‌شود، از مهم‌ترین عوامل کمبود آب در جهان می‌داند.

 مرکز پژوهشی حوزه‌ آب سازمان ملل، سال‌هاست که در مورد چگونگی "مصرف، مدیریت و تقسیم ناعادلانه‌ی آب" با انتشار گزارش‌ها و برگزاری کنفرانس‌ها هشدار می‌دهد. در تازه‌ترین ‌گزارش این مرکز با اشاره به این که بیش از ۷۴۸ میلیون انسان هنوز به آب پاکیزه دسترسی ندارند، آمده است که در صورت عدم تغییر رویه‌ی کنونی، شکاف میان مصرف و تامین آب مورد نیاز جهان تا سال ۲۰۳۰، تا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش دویچه وله، نویسندگان این گزارش یادآور می‌شوند که تا سال ۲۰۵۰، جمعیت جهان از ۷/۳ میلیارد به ۹/۱ میلیارد نفر می‌رسد و بر این اساس نیز بر نیاز دسترسی به آب تا ۵۵ درصد افزوده خواهد شد. کارشناسان سازمان ملل در این گزارش هم‌چنین تاکید می‌کنند که منابع آبی به اندازه‌ی کافی روی کره‌ی زمین وجود دارد و تنها باید با مدیریتی موثر، آب مورد نیاز را میان مناطق کم‌آب تقسیم کرد.

کمبود آب آشامیدنی در آینده، بیشتر مناطقی را در بر خواهد گرفت که از آب و هوای خشک و گرم برخوردارند. نزدیک ۹۰ درصد انسان‌هایی که در حال حاضر از بی‌آبی رنج می‌برند، در آسیا و آفریقا زندگی می‌کنند. بنا بر گزارش یونیسف، هر روز بیش از ۱۰۰۰ کودک زیر ۵ سال در اثر مصرف آب آلوده و عدم وجود امکانات لازم برای رعایت موارد بهداشتی، جان خود را از دست می‌دهند.

در گزارش سازمان ملل، به مصرف نادرست آب و پیامدهای منفی آن، از جمله آلودگی آب به مواد آفت‌کش، مدیریت نادرست کانال‌های پساب (فاضلاب‌ها) و آلودگی صنعتی اشاره شده است.

آمار تکان‌دهنده

بیش از نیمی از آب آشامیدنی جهان در حال حاضر از سفره‌های آب زیرزمینی تامین می‌شود. بیش از ۲۰ درصد این ذخایر، به مصارف "غیرلازم" می‌رسد. به نظر ریچارد کونور، یکی از کارشناسان سازمان ملل، از سفره‌های آب زیرزمینی در چین، هند و آمریکا، هم‌چنین در خاورمیانه "به نحوی نادرست و زیاده از حد" استفاده می‌شود. این کارشناس معتقد است که کمبود آب در برخی از مناطق مانند هند و چین، دلیل درگیرهای قومی و محلی آینده خواهد بود.
در گزارش مرکز پژوهشی حوزه‌ی آب سازمان ملل هم‌چنین آمده است که نهادهای بین‌المللی باید در زمینه‌ی مدیریت آب، فعال‌تر عمل کنند و به احداث آب‌انبارهای زیرزمینی، قنات‌ها، منبع‌های عظیم ذخیره‌ی آب و کانال‌های پساب (فاضلاب) در آسیا‌، آفریقا و آمریکای لاتین یاری رسانند
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Tue 24 Mar 2015 و ساعت 23:31 PM |

خوش‌بوترین ادکلن‌های مردانه

 

 انتخاب یک رایحه مناسب می‌تواند نکات بسیار زیادی در رابطه با شخصیت فرد را نشان دهد. و از آنجا که حس بویایی قوی‌ترین حس در میان حواس پنج‌گانه است انتخاب یک رایحه مناسب بسیار اهمیت دارد. در اینجا شش ادکلن خوش‌بو و پرفروش مردانه را به شما معرفی می‌کنیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Tue 24 Mar 2015 و ساعت 23:25 PM |

هویت اخوان الصفا

هویت اخوان الصفا

نویسنده: علی فریدونی


اخوان الصفا از نهضت های مهم فکری - سیاسی قرن چهارم هجری است که در نزدیک کردن حکمت یونانی و دین اسلام استوارترین قدم ها را برداشته است. (1) آنان از سیاست و نظامات حکومتی به دقت بحث کرده اند، ولی این جنبه از اندیشه هایشان کمتر مورد توجه محققان و اندیشمندان قرار گرفته است. اخوان الصفا به دلیل این که انجمنی سرّی بودند و فعالیت های علمی و سیاسی آنان پنهانی و در خفا صورت می گرفت، شناخت مؤلفان رسائل با مشکلاتی روبه روست و درباره ی هویت آنان اختلاف نظر وجود دارد. در طول قرون گذشته، مولفان این رسائل و زمان و مکان دقیق این گروه به طور قطع مشخّص نشده است و اظهار نظرها در مورد آنها بعضاً متناقض و از هماهنگی و وحدت نظر برخوردار نیست.
آنچه که بدیهی و روشن است این که رسائل اخوان الصفا از مهم ترین میراث اسلامی حتی مهم ترین میراث عالم است که مجموعه ای از افکار و دیدگاه های مختلف -برگرفته از کتب آسمانی و غیرآسمانی و فلسفه اسلام و یونان- در آن گردآوری شده است.
گرچه هدف این نوشته پژوهشی تاریخی در زندگی و آثار و مؤلفان این گروه نیست، ولی به نظر می رسد بررسی اجمالی دیدگاه ها در مورد این گروه و نیز بیان شرایط سیاسی و اجتماعی آن عصر لازم و ضروری باشد.

نویسندگان رسائل اخوان الصفا

همان گونه که گفته شد هویت جمایت اخوان الصفا روشن نیست و این ابهامی است که در تاریخ اسلامی نظری قطعی بر آن وجود ندارد. هویت این گروه همواره میدان بحث و جدل و حدس و گمان ها بوده است، گروهی بر این عقیده هستند که آنان اسماعیلی مذهب بوده و یکی از ائمه اسماعیلی به نام احمدبن عبدالله بن محمد المکتوم بن جعفر الصادق نویسنده رسائل اخوان الصفاست. از رسائل اخوان الصفا ترجمه ای به زبان فارسی به اهتمام میرزا محمد ملک (در 1304ق.) انجام گرفته که در آن، شرح حال احمدبن عبدالله و کیفیّت تألیف رسائل بدین صورت بیان شده است:
بعد از شهادت امام رضا( علیه السلام) مأمون عباسی به علوم فلاسفه یونان ملتفت شد. احمد پنجاه و یک رساله اخوان الصفا را نوشته بدون نام خود نزد مأمون فرستاد. مأمون دانست که روی زمین از علمای آل محمد خالی نیست و احمد در سرّ حال کوشیده به لباس تاجران گاهی در کوفه و گاهی در سلّمیه و گاهی در « سرّ من رأی» بود تا آن که در سلّمیه وفات یافت. (2)
طبق این گفته، تعداد رسائل اخوان الصفا پنجاه و یک رساله است و رساله ای به نام جامعه و جامعةالجامعه به آن ضمیمه شده که خلاصه ای از مجموع پنجاه و یک رساله است.
تاریخ ترجمه رسائل به فارسی را به عهده امیر تیمور گورکانی نسبت می دهد و می گوید: (3)
احمد حاصل این پنجاه و یک رساله را در یک رساله نوشته، نامش جامعه گذاشته و رساله دیگر موسوم به جامعة الجامعه نوشته و این هر دو رساله عزیز الوجودند و در عهد امیر تیمور گورکان لبّ لباب، رسائل اخوان الصفا به فارسی ترجمه گردید. (4)‌
 
مخطوطة لأخوان الصفا تعود للقرن الثاني عشر

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Thu 5 Mar 2015 و ساعت 0:44 AM |

۱۰ راز حل نشده‌ علم فیزیک

 
۱۰ راز حل نشده‌ علم فیزیک
 
 

سال ۱۹۰۰ میلادی لُرد کلوین اعلام کرد که مورد جدیدی برای کشف شدن در فیزیک باقی نمانده و تنها اندازه‌گیری‌های بیشتر و دقیق‌تر است که باقی می‌ماند. در طول سه دهه پس از این نظریه عجیب، مکانیک کوانتوم و نظریه‌ی نسبیت انیشتین آنچه را که انسان تا آن زمان از فیزیک می‌شناخت، تغییر داد.

به گزارش جی پلاس، امروزه هیچ دانشمندی جرأت اعلام نظریه‌ای مانند لُرد کلوین را به خود نمی‌دهد، به نظر می‌رسد فیزیک جعبه‌ی پاندورای شگفت انگیزی است که با هر جواب سؤالات بیشتر و بزرگتری در آن مطرح می‌شود، سرشناس‌ترین دانشمندان دنیا سال‌هاست پیشرفته‌ترین تجهیزات علمی را با هزینه‌های سرسام‌آور در اختیار گرفته‌اند و عمر خود را صرف تحقیق روی عجایب جهان می‌کنند اما اگر واقع‌بین باشیم یافته‌های بیشمار هر روزه‌ی ما در برابر چیزی که نمی‌دانیم ناچیز به نظر می‌رسد. در ادامه با ۱۰ سوال از بزرگترین شگفتی‌های علم فیزیک آشنا خواهید شد.

۱ – ماهیت انرژی تاریک

تمامی محاسبات مقداری بسیار بیشتر از ماده‌ی قابل مشاهده در جهان را نشان می‌دهند. در حالی که نیروی جاذبه با کشیدن فضا-زمان به داخل سعی دارد از هم گسستگی و انبساط جهان جلوگیری کند اما کهکشان‌ها سریع و سریع‌تر از گذشته و با سرعتی بیشتر از سرعت نور از یکدیگر دور می‌شوند، به نظر می‌رسد نیرویی منفی مانند سپری نامرئی نیروی جاذبه را از فضا-زمان جدا می‌کند. در مدل پذیرفته شده از جهان از این سپر با نام ثابت کیهانی یاد می‌شود، همان چیزی که به عنوان انرژی تاریک مشهور شده است. با گسترش جهان هر لحظه فضای بیشتری ایجاد می‌شود و به همان میزان، مقدار انرژی تاریک جهان نیز بیشتر می‌شود. بر اساس نرخ مشاهدات از گسترش فضا-زمان دانشمندان حدس می‌زنند در مجموع بیشتر از ۷۰ درصد از کل نیروهای موجود در جهان را این انرژی ناشناخته تشکیل می‌دهد؛ در حقیقت ما می‌دانیم که جهان مملو از این انرژی است اما نمی‌دانیم که چگونه باید به آن نگاه کنیم.

darkenergy

۲ – ماده‌ی تاریک چیست؟

می‌دانیم که حدود ۸۴ درصد از ماده در جهان نه نوری را جذب می‌‌کنند و نه نوری از خود منتشر می‌کنند، چیزی که به آن ماده‌ی تاریک گفته می‌شود. ماده‌ی تاریک حتی به صورت غیر مستقیم نیز قابل مشاهده نیست اما وجود آن از طریق تأثیر بر نیروی گرانشی ماده‌ی مرئی، اشعه و ساختار انبساطی جهان قابل اثبات است. به نظر می‌رسد فضاهای بین کهکشانی مملو از این ماده‌ی عجیب باشند و ممکن است آن‌ها از ذرات بنیادی ناپایداری که بنا بر قوانین مکانیک کوانتوم دائماً در فضای بین کهکشانی به وجود می‌آیند و از بین می‌روند (WIMP) به وجود آمده باشند. تلسکوپ و آشکارسازهای زیادی در سراسر کره‌ی زمین و خارج از جو به بررسی WIMP ها اختصاص یافته‌اند اما هنوز هیچ‌کس نمی‌داند ماده‌ی تاریک از چه ساخته شده است.

mass-energy-universe

۳- آیا جهان‌های موازی وجود دارند؟

اطلاعات اختر فیزیک‌شناسان نشان می‌دهد که فضا-زمان ممکن است مسطح باشد به جای آن که منحنی باشد و این یعنی در تمام جهات فضا-زمان تا بی‌نهایت ادامه خواهد داشت. اگر چنین باشد پس منطقه‌ای که ما می‌توانیم ببینیم و فکر می‌کنیم جهان هستی باشد فقط قسمتی در بی نهایت است، اما همزمان فیزیک کوانتوم به ما می‌گوید فقط تعداد محدودی از تنظیمات ذرات (۱۰^۱۰^۲۲) در هر تکه‌ی کیهانی می‌تواند وجود داشته باشد و با این تعداد محدود در تکه‌های نامحدود از جهان، ذرات مجبورند تنظیمات خود را بارها و بارها تا بی‌نهایت تکرار کنند. این به معنای آن است که تکه‌های کیهانی دقیقاً همانند جهان ما (حاوی کسی مثل من و شما) وجود خواهند داشت، همچنین تکه‌های کیهانی وجود خواهند داشت که دقیقاً شبیه ما هستند اما فقط با یک ذره تفاوت، و تکه‌های کیهانی دقیقاً شبیه ما با دو ذره تفاوت و… این منطق عجیب که قوانین فیزیک به ما دیکته می‌کند همان چیزی است که به نام جهان‌های موازی می‌شناسیم. اما اگر بی نهایت جهان شبیه به جهان ما وجود دارد چرا تاکنون نتوانسته‌ایم آن‌ها را کشف کنیم و اصولاً چگونه باید آن‌ها را ببینیم؟

parallel_universe

۴ – چرا ماده‌ی بیشتری در برابر ضد ماده به وجود آمده است؟

جواب به این سؤال چگونگی به وجود‌ آمدن جهان ما را توضیح می‌دهد. بر طبق قوانین فیزیک فرض بر این است که در لحظه‌ی مهبانگ باید مقدار برابری ماده و ضد ماده به وجود آمده باشد، اما اگر چنین بود جهان تاکنون باید از بین می‌رفت. الکترون‌ها در برخورد با پوزیترون، نورترون‌ها با ضد نوترون و به همین ترتیب بقیه‌ی ذرات در برخورد با ضد خود باید از بین می‌رفتند و در نهایت تنها چیزی که باقی می‌ماند دریایی از فوتون‌ها در جهانی بدون ماده است. به دلایلی مقدار بیشتری از ماده نسبت به ضد ماده به وجود آمده است که در نتیجه باعث تشکیل جهان ما شده است، اما هنوز توضیح قابل قبولی برای این حقیقت وجود ندارد.

matter-antimatter-annihilat

۵ – سرنوشت نهایی جهان چه خواهد بود؟

سرنوشت جهان شدیداً به عامل ناشناخته‌ی Ω وابسته است. Ω میزان چگالی ماده در برابر انرژی پراکنده شده در سراسر جهان را نشان می‌دهد و سه حالت می‌تواند داشته باشد، کمتر از یک، بیشتر از یک و برابر با یک.

اگر Ω بزرگ‌تر از یک باشد یعنی فضا-زمان بسته است مانند سطح یک کره‌ی فوق‌العاده بزرگ که از هر طرف به جای اول می‌رسد. اگر جهان را بسته متصور شویم و انرژی تاریک را در نظر نگیریم سرنوشت جهان ما این‌گونه رقم خواهد خورد که انبساط جهان زمانی متوقف شده و سپس انقباض جهانی شروع خواهد شد و این انقباض سرانجام کل جهان را در نقطه‌ای جمع و فشرده خواهد کرد. این له شدگی بزرگ برخلاف انفجار بزرگی است که جهان از آن زاییده شده است. اما اگر همچنان جهان را بسته تصور کنیم و انرژی تاریک نیز وجود داشته باشد جهان کروی ما تا ابد گسترش خواهد یافت.

اما اگر Ω را کمتر از یک در نظر بگیریم پس فضا-زمان باز خواهد بود، سطح یک زین را تصور کنید! در این حالت سرنوشت نهایی جهان ابتدا انجماد بزرگ و سپس از هم گسستگی بزرگ خواهد بود. در این نظریه در زمانی سرعت انبساط جهان به حدی خواهد رسید که ستاره‌ها و کهکشان‌ها از هم گسسته شده و در فضای بین کهکشانی پخش خواهند شد، در نتیجه‌ی آن تمام ذرات هستی تنها و بسیار سرد رها خواهند شد. اما این پایان نهایی دنیا نیست، پس از این مرحله رشد بسیار قوی انبساط، جهان را به جایی خواهد رساند که حتی اثر نیروهای بین اتمی نیز خنثی شده و ذرات بنیادی از درون متلاشی خواهند شد و در فضای بیکران پراکنده می‌شوند.

حالت سوم این است که Ω برابر با یک باشد. در این حالت جهان ما بدون خمیدگی و صاف خواهد بود و در تمام جهات به صورت نامحدود گسترش خواهد یافت. اگر انرژی تاریک وجود نداشته باشد این جهان مسطح برای همیشه با یک نرخ شتاب منفی گسترش خواهد یافت تازمانی که این شتاب به صفر برسد و جهان در حالتی پایدار باقی بماند، اما اگر انرژی تاریک وجود داشته باشد سرنوشت نهایی جهان گسترش همیشگی و در نهایت انجماد بزرگ و سپس از هم گسستگی بزرگ خواهد بود.

end-of-the-universe

۶ – چگونه اندازه‌گیری باعث فروپاشی تابع موج می‌شود؟

در قلمرو عجیب و غریب الکترون‌ها، فوتون‌ها و دیگر ذرات بنیادی؛ قوانین فیزیک کوانتوم رفتارها را مشخص می‌کنند. در این اندازه ذرات نه مانند توپ‌های کوچک بلکه مثل امواجی که در فضایی بزرگ رها شده باشند، رفتار می‌کنند. هر ذره با یک تابع موج یا توزیع احتمال توضیح داده می‌شود. این توزیع احتمال به ما می‌گوید که مکان، سرعت و دیگر خواص هر متغیر چه مقادیری می‌تواند داشته باشد، اما دقیقاً نمی‌توانیم مقدارها را از آن به دست بیاوریم. تابع موج دامنه‌ای از احتمالات را به ما می‌دهد تا زمانی که بتوانیم با آزمایش و به صورت تجربی میزان و مکان دقیق هر ذره را به دست بیاوریم. اما برای به دست آوردن مقدار دقیق مانعی وجود دارد. هنگام اندازه‌گیری خواص ذرات تغییر کرده و نمی‌توانیم نتیجه‌ای را به دست بیاوریم. اما چگونه و چرا اندازه‌گیری یک ذره باعث فروپاشی تابع موج آن می‌شود؟ این مشکل که به نام خطای اندازه‌گیری شناخته می‌شود مانع بزرگی در برابر شناخت ما از جهان است. درک اینکه واقعیت چیست و آیا اصلاً واقعیتی وجود دارد همه در گرو جواب به این سؤال است.

measurement

۷ – آیا نظریه‌ی ریسمان صحیح است؟

زمانی فیزیک‌دانان تصمیم گرفتند تمام ذرات بنیادی را ریسمان‌های تک بعدی تصور کنند. ریسمان‌هایی که به دور خود پیچیده شده و تفاوت آن‌ها در فرکانس متفاوت ارتعاشات آن‌ها است. با به وجود آمدن این نظریه علم فیزیک بسیار ساده‌تر شد؛ با نظریه‌ی ریسمان فیزیک‌دانان توانستند قوانین فیزیک کوانتوم را با قوانین حاکم بر فضا-زمان یعنی نسبیت عام آشتی دهند و چهار نیروی طبیعت را در قالب یک چارچوب و نظریه‌ی واحد جای دهند. اما مشکل از آن جایی شروع می‌شود که نظریه‌ی ریسمان فقط در فضایی ۱۰ یا ۱۱ بعدی می‌تواند کار کند. ۳ بعد فضای بزرگ که آن را می‌توانیم ببینیم به علاوه‌ی ۶ یا ۷ بعد فضای فشرده و بسیار ریز و بُعد زمان. اندازه‌ی فضاهای فشرده همانند خود این ریسمان‌های لرزنده چیزی حدود یک میلیاردم اندازه‌ی هسته‌ی اتم هستند. هیچ راه شناخته شده و یا حتی قابل تصوری برای بررسی اندازه‌ای به این کوچکی وجود ندارد و در نتیجه هیچ راهی نیز برای اثبات تجربی نظریه‌ی ریسمان وجود نخواهد داشت.

StringTheory

۸ – چرا پیکان زمان یک طرفه است؟

حرکت رو به جلوی زمان را با ویژگی از جهان به نام آنتروپی توضیح می‌دهند. تقریباً آنتروپی را می‌توان با میزان بی‌نظمی در جهان توضیح داد. همانگونه که بی‌نظمی رو به افزایش است زمان نیز رو به جلو حرکت می‌کند. این حقیقت که آنتروپی در حال افزایش است را می‌توان با این منطق توضیح داد که میزان بیشتری از ترتیب‌های بی‌نظم نسبت به ترتیب‌های منظم در جهان وجود دارد و به همین دلیل ذرات تمایل دارند به سمت بی‌نظمی حرکت کنند تا به سمت منظم شدن. اما سؤال پیش آمده این است که چرا آنتروپی در گذشته بسیار پایین بوده است؟ به بیان دیگر آیا به دلیل همین آنتروپی بسیار پایین، جهان در آغاز خود از بی‌نهایت ماده و انرژی در نقطه‌ای بسیار کوچک تشکیل شده بود و پس از تولد به سرعت به اطراف منتشر شده است؟ برای درک بهتر این موضوع توصیه می‌کنیم مقاله‌ی پیشین ما در مورد حرکت رو به جلوی پیکان زمان مطالعه کنید.

arow-of-time

۹ – آیا در بی‌نظمی، نظمی نهفته است؟

فیزیک‌دانان نمی‌توانند بعضی از رفتارهای سیالات، از مایعات مانند آب گرفته تا گازها و دیگر سیالات را پیش‌بینی کرده و به جواب‌های منطبق بر آزمایش‌های تجربی برسند. در حقیقت حتی مشخص نیست که آیا راه حلی کلی برای آنچه معادلات ناویر-استوکس نامیده می‌شود وجود دارد و اگر وجود دارد آیا می‌تواند رفتار مایعات را در همه‌جا به درستی تشریح کرده و نقاط ناشناخته‌ی تکینه را توضیح دهد. به علت همین مشکلات به نظر می‌رسد ماهیت هرج و مرج هنوز به خوبی شناخته نشده است. فیزیک‌دانان و ریاضی‌دانان متعجب می‌شوند وقتی به درستی نمی‌توانند وضعیت آب و هوا را پیش‌بینی کنند. آیا این آشفتگی‌ها ذاتاً غیر قابل پیش‌بینی است؟ آیا توربولانس از معادلات ریاضی فراتر می‌رود؟ و یا سرانجام با معادله‌ی ریاضی صحیح به نتیجه‌ای کلی خواهیم رسید؟

fluids

۱۰ – گرانش چگونه کار می‌کند؟

همه‌ی ما می‌دانیم که گرانش ماه باعث به وجود آمدن جز و مد در زمین و گرانش خورشید باعث گردش زمین به دور آن و ماندن سیاره‌ی ما در مدار خورشید می‌شود. اما درک ما از این واقعیت چقدر است؟ گرانش نیروی قدرتمندی است که از مواد ایجاد می‌شود و اجسام سنگین‌تر با گرانش بالاتر اجسام سبک‌تر را به سمت خود جذب می‌کنند. در حالی که دانشمندان تحقیقات زیادی را روی تأثیرات این نیرو انجام داده‌اند اما هنوز مطمئن نشده‌اند که چرا این نیرو وجود دارد. چرا نیرویی که اتم‌ها را درکنار یکدیگر نگه می‌دارد متفاوت از جاذبه است؟ آیا جاذبه یک ذره است؟ این‌ها سؤالاتی است که هنوز دانش کنونی ما از فیزیک توانایی پاسخ گویی به آن‌ها را ندارد.

gravity

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 31 Jan 2015 و ساعت 19:4 PM |

زمان انتشار خبر:جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۹

 

غروب ۳ خورشید در چین و وحشت مردم+تصویر

 

با همه فرضیات این روزها که درباره پایان جهان مطرح می شود،

مردم چین به وحشت افتاده و فکر کردند که پایان جهان فرا رسیده است.

مردم مناطقی از چین دیروز سه خورشید را هنگام غروب مشاهده کرده و گمان بردند که پایان جهان است.

با تمام فرضیه هایی این روزها که در مورد پایان جهان مطرح می شوند، چینی ها به وحشت افتاده و فکر کردند که پایان جهان فرا رسیده است.

مشاهده سه خورشید یک پدیده آب و هوایی به نام “پارهلیا” یا “سانداگ” همان  پدیده خورشید کاذب است.

خورشید درآسمان

این پدیده هنگامی رخ می دهد که خورشید نزدیک به افق بوده  و نور آن از ابرهای پراکنده در ارتفاع بالا بتابد و بلورهای یخ  درهوا نور آن را بشکنند.

به هر حال، ترس چینی از این پدیده عادی آب و هوایی بی مورد بود.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 20 Dec 2014 و ساعت 9:52 AM |

پرنده میلیاردی از قفس پرید + عکس

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سرهنگ محمدحسن باقری فهرجی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان یزد گفت: عوامل ایستگاه ایست و بازرسی فراغه ابرکوه هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه سواری سمند که از مسیر مشهد به طرف شیراز در حال حرکت بود مشکوک شدند و خودرو را برای بازرسی متوقف کردند.

وی افزود: در بازرسی از این خودرو یک قطعه پرنده شکاری بسیار زیبا، کمیاب و قاچاق به نام «بالابال» کشف شد.

باقری ازرش این پرنده را برابر اعلام کارشناسان محیط زیست ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: متهم به همراه پرونده مربوطه تحویل دادسرا شد.

635542580303397377.jpg

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 20 Dec 2014 و ساعت 2:8 AM |
قسمت اول
 
 حتی اگر به فیزیک و نظریه‌های علمی علاقه مند نباشید، حتما نام استیون هاوکینگ را شنیده‌اید. مشهورترین دانشمند زنده‌ی جهان که با وجود معلولیت جسمی، مفاهیم پیچیده‌ی فیزیک را رمزگشایی کرده و در دسترس دیگران قرار داده است.

۱۰ حقیقت در مورد پروفسور استیون هاوکینگ (قسمت اول)

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 6 Dec 2014 و ساعت 20:12 PM |
آب روی کره زمین چگونه پدیدار شده است؟ آیا از آغاز وجود داشته است؟ آیا دنباله‌دارها آن را با خود آورده‌اند؟ به نظر می‌رسد که پژوهشگران آمریکایی پاسخ این پرسش‌ها را یافته‌اند.

به گزارش عصرخبر به نقل از دویچه وله، زمانی که کره زمین هنوز در حال پیدایش بود، ظاهرا آب بر روی آن وجود داشت. این نتیجه تحقیق موسسه‌‌ای علمی در ایالت ماساچوست آمریکاست. پژوهشگران با بررسی ترکیب ایزوتوپ‌های هیدروژن که در شهاب‌سنگ‌ها یافته‌اند به این نتیجه رسیده‌اند.

تکه‌های ۵ شهاب‌سنگ بررسی شده متعلق به سیارکی به نام "وستا" هستند. اخترشناسان گمان می‌کنند که این سیارک حدود ۶ /۴ میلیارد سال پیش در همان جایی که کره زمین به وجود آمده است قرار داشته و به همین خاطر برای مقایسه مناسب است. از طریق آن می‌توان به دنبال ریشه‌های آب کره زمین رفت.

آب زمین از شهاب‌سنگ‌های بسیار قدیمی


پژوهشگران تناسب ایزوتوپی هیدروژن عادی با هیدروژن سنگین یا دوتریوم (آب سنگین) را هم در این ۵ شهاب‌سنگ، هم در شهاب‌سنگ‌های بزرگ اولیه (Chondrites) که متعلق به فاز اولیه پیدایش کهکشان بوده‌اند و هم در آب معمولی بر روی کره زمین بررسی کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که بین این سه مورد تشابه وجود دارد. به نظر می‌رسد که کره زمین و همچنین شهاب‌سنگ‌‌ها آب خود را از شهاب‌سنگ‌های قدیمی گرفته‌اند.

شهاب‌سنگ‌های بزرگ اولیه (Chondrites) اولین اجرام منظومه خورشیدی بودند. از آنها کره زمین و سیارک "وستا" تولید شده است. برای دانشمندان این امر دیگر واضح است که کره زمین در ابتدا سیاره‌ای مرطوب بوده است. اما آنها در عین حال بر این گمان‌اند که کره زمین بعدها "مرطوب‌‌تر" شده است؛ آن هم از طریق برخورد با سیارک‌ها و دنباله‌دارها.

آب زمین حتی قدیمی‌تر از خورشید

به گفته دانشمندان قسمتی از آب زمین احتمالا قدیمی‌تر از خورشید است. این نتیجه بررسی‌های پژوهشگران دانشگاه میشیگان است. بر اساس تحقیق آنها آب زمین متعلق به ابری مولکولی است که خورشید نیز از آن به وجود آمده است. این نشان دهنده آن است که آب کره زمین قدیمی‌تر از خود خورشید است. گفته می‌شود که قدمت خورشید به ۶ / ۴ میلیارد سال می‌رسد.

افزون بر این، دانشمندان قصد داشتند دریابند که در زمان پیدایش منظومه شمسی در میان لایه‌های گاز و غبار کدام روندهای شیمیایی رخ داده‌اند. آن‌ها برای رسیدن به این هدف جریانات تشکیل آب عادی و آب سنگین را بررسی کردند. نتیجه این تحقیق آن بود که مولکول‌های آب سنگین به طور کامل تشکیل نیافته بودند. برای تشکیل آب سنگین درجه‌ هوای بسیار سرد لازم است. این پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که آب سنگین حتما از جای دیگری آمده است. ابرهای مولکولی بسیار سرد و یخی پاسخ این سوال هستند؛ ابرهایی که قبل از پیدایش سیستم خورشیدی در کهکشان بوده‌اند.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Wed 19 Nov 2014 و ساعت 15:53 PM |
 


چشمتان را از همین خطی که در حال خواندن  آن هستید بالا ببرید،

جهت چرخش نقطه های  زیر عوض خواهد شد!

روزنه آنلاین

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Wed 18 Jun 2014 و ساعت 20:30 PM |

مارمولک مانیتور:

احتمالا بسیاری از انسان‌ها مارمولک‌ها را موجودات هوشمندی نمی‌دانند، اما مارمولک ترسناک مانیتور یک حیوان فوق‌العاده باهوش است. مطالعات نشان داده است که این جانور می‌تواند تا "شش" بشمارد. همچنین این مارمولک‌ها به خاطر کار هماهنگ با یکدیگر برای به دست آوردن غذا مشهور هستند: یکی از مارمولک‌ها یک کروکودیل ماده را به طمع صید خود از لانه‌اش دور می‌کند؛ سپس سایر مارمولک‌ها با تخم‌های خوشمزه تمساح از خود پذیرایی می‌کنند. مارمولک طعمه نیز مخفیانه از دست کروکودیل فرار می‌کند و برای خوردن سهم تخم‌های خود به لانه تمساح باز می‌گردد.

نکته جالب دیگر این است که یک اژدهای کومودو -که گونه‌ای از مارمولک مانیتور است- که در باغ‌وحش ملی واشنگتن نگهداری می‌شود، ظاهرا نگهبانان خود را تشخیص می‌دهد. یادتان باشد که صحبت از اژدهایی است که 3 متر طول دارد و گاهی انسان را هم می‌خورد!

 

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Mon 9 Jun 2014 و ساعت 17:21 PM |

سریع ترین پرواز

انسان ها از جمله موجودات زنده ای هستند که می توانند با سرعت های بسیار زیاد پرواز کنند اما در میان پرندگان نیز هستند گونه هایی که سرعت های سر سام آوری دارند. " قوش " سریع ترین پرنده ای  است که تا به حال دیده شده است. این پرنده می تواند به سرعت 200 کیلومتر بر ساعت برسد و البته گاهی اوقات سرعت آن به 300 کیلومتر بر ساعت نیز می رسد.


بلندترین پرواز

رکورد بلندترین پرواز از نظر ارتفاع در اختیار کرکس است. این پرنده می تواند بسیار اوج بگیرد و گاهی اوقات به اندازه 11 هزار متر از زمین فاصله می گیرد. یک بار یکی از این پرنده ها با یک هواپیما در ارتفاع 11هزار و 274 متری برخورد کرد.

 

 

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Tue 20 May 2014 و ساعت 11:19 AM |

فرافکنی اثیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
 자각몽 및 유체이탈 경험
 

فرافکنی اثیری (به انگلیسی: Astral Projection) از نظر برخی معتقدان به نهان‌شناسی یا طرف‌داران عصر جدید، حالتی از خودآگاهی است که در آن انسان آگاهی اش را از کالبد فیزیکی به کالبد اثیری منتقل می‌کند و در این حالت دنیای اثیری را تجربه می‌کند.

این حالت معمولاً در خلسه عمیق و در حالت ریلکسیشن رخ می‌دهد، بعضی مواد توهم‌زا نیز می‌توانند باعث رخ دادن این تجارب شوند. در بعضی موارد نیز این تجربه به صورت خود به خود یا در اثر حادثه مانند تصادف و یا تجاربی که شخص باور کند لحظه مرگش فرا رسیده‌است رخ می‌دهد. به این نوع تجربیات تجربه نزدیک به مرگ هم گفته می‌شود. ولی معمولاً زمانی که شخص به اراده و با آگاهی کامل از حالت آگاهی فیزیکیبه آگاهی اثیری وارد شود به این رویداد فرافکنی اثیری می‌گویند.

 

 

تعریف[ویرایش]

تجربه خروج از بدن یا فرافکنی اثیری (به انگلیسی: OBE:out-of-body experience)تجربه‌ای با احساس خروج از بدن است. ۱۰ درصد مردم چنین تجربه‌ای را در زندگی دارند.[۱]

دانشمندان چیز کمی درباره این پدیده می‌دانند. فرافکنی اثیری اغلب به عنوان بخشی از تجربه نزدیک به مرگ (NDE) به‌شمار می‌آید. کسانی که چنین تجربه‌ای داشته‌اند جزئیاتی را مشاهده کردند که پیش از آن برایشان ناشناخته بود. اما این به معنی مرگ یا در معرض خطر مرگ قرار گرفتن نیست . فرافکنی نوعی حالت خاص بین خواب و بیداریست که اغلب افراد تجربه کرده اند اما درصد کمی به اختیار خود این کار را کرده‌اند . برونفکنی یک توانایی طبیعی برای نوع بشر است و هر انسانی این توانایی را دارد. حال سوال اینجاست که این حالت چیست و در حال فرافکنی چه روی میدهد ؟ اگر روح انسان را مغز گردویی تصور کنیمجسم فیزیکی انسان مثل پوست سبز رنگ گردو است که ضخیم و محکم است و پوسته ی دیگری که وجود دارد همان پوسته ی چوبی گردو است که برای انسان همان جسم اثیری است یعنی جسمی که روح در آن قرار دارد و مثل جسم فیزیکی بر روی آن هم تسلط و اراده دارد و این جسم اثیری خاصیت های متفاوتی از جسم فیزیکی دارد . این جسم همان جسمی است که ما در خواب میبینیم یعنی انچه که در خواب از خود میبینیم مثلاً دست خود را میبینیم یا بدن خود را میبینیم اینها همه اعضای جسم اثیری ما هستند چرا که جسم فیزیکی ما در آن زمان در رختخواب است حال انکه ما در جاهایی بسیار دور تر سیر میکنیم . شاید برای شما هم پیش آمده باشد که صحنه ای را در خواب ببینید که در آینده در حالت بیداری دوباره آن را ببینید علت این امر این است که شما در خواب با جسم اثیری خود در زمان سفر کرده اید و آینده را دیده اید ( جسم فیزیکی تنها قادر به سفر در مکان است اما جسم اثیری علاوه بر مکان در زمان هم میتواند سفر کند ) . از جمله ی خاصیت های جسم اثیری این است که توانایی عبور از اجسام را دارد زیرا که جسم نیست و با آن میشود از قید ماده آزاد شد . حال در تعریف فرافکنی باید گفت : فرافکنی جدایی از جسم فیزیکی و استفاده از جسم اثیری است .

روش های فرافکنی[ویرایش]

همانطور که قبلاً بیان شد فرافکنی حالتی بین خواب و بیداری است و ورود به خلسه عمیق برای انجام فرا فکنی لازم است . انجام تمرینات مدیتیشن و یوگا موجب آماده سازی جسم اثیری برای فرافکنی میشود .

نمونه‌های مختلف[ویرایش]

در برخی موارد این پدیده بی‌اختیار و خودبخودی روی می‌دهد و در برخی با یک ضربه روانی یا فیزیکی یا به‌کارگیری داروهای روان‌پریشی یا وضعیت شبیه خواب رخ می‌دهد.

این تجربه را می‌توان در مراقبه و آرامش از طریق تصور و تجسم (visualization) انجام داد. تحقیقات اخیر در سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهد که تا حدی فرافکنی اثیری را می‌توان با تحریک مستقیم مغز تجربه کرد.

بعضی متخصصین عصب‌شناسی با استفاده از واقعیت مجازی (Virtual Reality) توانستند حس خروج از بدن را در افراد ایجاد کنند. فرد مورد آزمایش از میان عینک مخصوص نگاه می‌کرد و بدن خود را آن‌چنان‌که که یک فرد خارجی از پشت می‌نگرد، می‌دید. سپس دقیقاً در همان موقعی که یک عصا در تصویر مجازی به بدن فرد برخورد کرد آزمایشگر نیز بدن فرد آزمایش شونده را لمس کرد. این آزمایش توهم تجربه خروج از بدن و بودن در پشت سر بدن خود را ایجاد می‌کند.[۲]

همچنین داروهای مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد حالت فرافکنی اثیری می‌شود. مانند: dimethyltryptamine,ayahuasca,ketamine, dextromethorphan, phencyclidine Methamphetamine البته شخصاً توصیه ای به استفاده از دارو برای دستیابی به این تجربه نمی‌کنم . از طرفی داشتن اراده در هنگام فرافکنی بسیار مهم است که استفاده از دارو اگر هم در انجام فرافکنی موثر باشد قطعاً بر اراده ی شما در حین فرافکنی تاثیر منفی میگذارد .

مطالعات دراین‌باره[ویرایش]

اولین پژوهش گسترده علمی در زمینه تجربه خروج از بدن را فردی به نام Celia Green در سال ۱۹۶۸ انجام داد.[۳]

وی ۴۰۰ نفر را در تحقیق خود با استفاده از پرسشنامه مورد بررسی قرار داد. هدفش رده بندی انواع مختلف این تجربه بود. و همچنین بررسی این مسئله که آیا افراد مورد آزمایش آگاهی معنوی و غیر جسمانی که از یک ادراک فراحسی extrasensory perception (esp) ناشی می‌شود دارند؟

دکتر Robert Crookall از نظر روحی و معنوی این مسئله را مورد بررسی قرار داد. او موارد مورد بررسی را غالباً از روزنامه‌های طرفدار اصول روحانی و معنوی مانند Psychic News جمع آوری می‌کرد.

در آگوست ۲۰۰۷، Henrik Ehrsson از انستیتوی عصب‌شناسی دانشگاه لندن در مجله Science اولین روش تجربی در این زمینه را منتشر کرد. مطابق ادعای وی تجربه خروج از بدن در شرکت کنندگان در این آزمایش که از لحاظ جسمی سالم بودند انجام شد. در این آزمایش شرکت کنندگان روی یک صندلی نشسته و یک جفت نمایشگری روی سر آنها قرار گرفت . این نمایشگر دو صفحه تلویزیون کوچک بر روی چشمشان قرار می‌داد که با استفاده از دو دوربینی که پشت سر آنها در فاصله دو متری کار گذاشته بود تصویری از پشت سر آنها را به طور مستقیم پخش می‌کرد. تصویر دوربین سمت راست بر روی چشم راست و تصویر دوربین سمت چپ هم در چشم چپ نمایش داده می‌شد. افراد مورد آزمایش این تصاویر را به صورت برجسته stereoscopic یا سه بعدی می‌دیدند بنابراین آنها پشت خود را از چشم انداز سه بعدی شخصی که پشت سرش نشسته بودند می‌دیدند. شرکت کنندگان تأیید کردند که آنها نشستن پشت سر بدن فیزیکی خود و نگاه کردن به آن از آن محل را تجربه کرده‌اند.[۴]

پانویس[ویرایش]

  1. پرش به بالا http://www.sciencedaily.com/releases/2007/08/070823141057.htm ScienceDaily (Aug. ۲۴, ۲۰۰۷)First Out-of-body Experience Induced In Laboratory Setting
  2. پرش به بالا BBC NEWS | Health | Out-of-body experience recreated
  3. پرش به بالا Green, C.E. (۱۹۶۸). Out-of-the-Body Experiences. London: Hamish Hamilton.
  4. پرش به بالا Ehrsson, H.H. ۲۰۰۷. The Experimental Induction of Out-of-Body Experiences. Science ۳۱۷:۱۰۴۸ DOI: ۱۰٫۱۱۲۶/science.۱۱۴۲۱۷۵

منابع[ویرایش]

  • تالبوت، مایکل، جهان هولوگرافیک (نظریه‌ای برای توضیح توانایی‌های فراطبیعی ذهن و اسرار ناشناخته مغز و جسم)، ترجمه داریوش مهرجویی، چاپ دوم، انتشارات هرمس، ۱۳۸۷

یادآوری : متأسفانه منابع چندانی به زبان فارسی در این زمینه وجود ندارد .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 17 May 2014 و ساعت 13:18 PM |
 

سفرهای استرال پن اندو – مقدمه ای بر قدرتهای فراروانی و بدن استرال

by ufolove

چیزھائی که در ادامه نوشته ام حاصل تمرینات خیلی طولانی و سالھا مھارت آموزی سخت در تکنیکھای

مخصوصی اندکه بسیار به این قدرتھای فراروانی مرتبط اند:

)(A.P.)Astral Projection-برونفکنی استرال)


)(R.V.)Remote Viewing-پروسه ای که در آن یک فرد با استعداد از نظر روحی-ذھنی میتواند تماشاگر نوعی

باصطلاح تلویزیون بعد Astral ئی در صفحه ذھنی خودش باشد)


ESP- و Clairvoyance (توانائی ماورائی که با R.V. ارتباط دقیقی دارد که در آن, چشم سوم انسان نقش عمده

را ایفا میکند که ذھن را قادر میسازد تا از طریق صفحه ذھنی ببیند)


Telepathy-(تله پاتی)


Aura observing-(ھاله انسان و مشاھده آن و روش پاکسازی آن)


Psychokinesis- (تولید حداکثر میزان تمرکز نیروھای ذھنی و فیزیکی)

تاجائیکه به اھمیت انرژی کندالینی مربوط باشد, قویا و جدا پیشنھاد میکنم که پیش از آنکه در مورد تمام

چیزھائیکه در این کتاب توصیفش کردم بھشان دست نیافته باشید, از بیدار کردن و قیام این انرژی قدرتمند

خودداری کنید.(م: زیراکه بدون آمادگیھای لازم اولیه, ممکن است آسیب ھای جسمی و حتی روحی

جبران ناپذیر به خودتان وارد نمائید.)

 

(A.P.)Astral Projection

ھمچنین بعنوان نوع بخصوصی از "تجربه خروج از بدن(OBE)" شناخته شده است. پدیده ای است که بسرعت در

طول دو دھه اخیر رواج یافته است. امروزه, این پدیده شگفت آور بخشی از تحقیقات عمده در خیلی از موسسات

علمی سراسر جھان است. خیلی از کشفیات امید بخش بھش رسیده شده اند, که سازنده محیط خوشایندی

برای تحقیقات بیشتری از این توانائی شگفت آور بنام برونفکنی استرال دارند میشوند.

دانشمندان بیشتر و بیشتری با این حقیقت موافق ھستند که ھر انسانی دارای یک مرکز در مغز خودش
است که به او اجازه میدھد تا تجربه "خروج از بدن" را سبب شود, اما در فقط مشتی از مردم این مرکز
بطورعالی توسعه یافته میباشد. حقیقت این است که حتی در این درصد خیلی کم از آنھائیکه این توانائی
را برخوردار ھستند تا با میل خودشان و ارادی تجربه "خروج از بدن" را انجام دھند, فقط تعداد اندکی
دارای یک مرکز کاملا عملکردی برای برونفکنی استرال ھستند.

دقیقا برونفکنی استرال(A.P.) چیست؟ شاید شما این اصطلاح را از دوستانتان شنیده باشید, در برخی کتاب و

یا در اینترنت خوانده باشید, یا حتی تجربه "خروج از بدن" خودتان را داشته باشید. بھرحال, این پدیده تعاریف

زیادی دارد اما ساده ترینش این است: "پروسه ای که در آن آگاھی شما در بدن astral تان از بدن فیزیکی تان

جدا میشود, به اراده شخصی تان, و در بعد Astral طرح میشود." این برونفکنی استرال میتواند واضحا در دو

دسته معنی شود:

-برونفکنی استرال خودبخودی و بی اختیار (نیمه آگاھانه)

-برونفکنی استرال عمدی و ارادی (کاملا آگاھانه)

در برونفکنی استرال غیرارادی, بدن استرال تان معمولا بواسطه حالت خواب عادی, در طی یک مرگ

بیمارستانی موقتی, در حالات ایجاد شده ناشی از مصرف الکل یا مواد یا دز بالای مصرف داروی

بیھوشی, از بدن فیزیکی تان جدا میشود. در مواردی مانند اینھا, ما درباره برونفکنی استرال اتوماتیک و
خودبخودی صحبت میکنیم و نه برونفکنی استرال ارادی. سطح وضوح دید بعد استرال در این موارد در
میان مردم نوسان دارد, اما معمولا مه آلود است و سبب بروز نابھنجاریھای معینی در ھماھنگ سازی
حرکتی بدن استرال میشود. بیشتر این نابھنجاری وضوح دید استرال, محصول بیداری ناخودآگاه فرد در
سطح زیستی استرال است و ھمچنین ناتوانی فرد در بیشتر باقی ماندن در آنجا.

فقط در مقابل برونفکنی استرال خودبخودی, وقتیکه برونفکنی استرال ارادی رخ میدھد, فرد با اراده
خودش و کاملا آگاھانه وارد سطح زیستی(بعد) استرال میشود. فردیکه کاملا بیدار و آگاه در بدن استرال
خودش باشد, میتواند بدن فیزیکی اش را دراز کشیده روی تخت ببینید بعلاوه اینکه میتواند آزادانه به
ھرجائیکه بخواھد حرکت کند و ھرکاری انجام دھد. با تجربه "خروج از بدن" ارادی, فرد میتواند جھان
ھای بالاتر را که برایش جدید ھستند کاوش کند, بصورت تله پاتیک با سایر موجودیت ھای بعد استرال
گفتگو کند, با سرعت زیادی حرکت کند, به آسانی از میان دیوارھا و اشیاء فیزیکی عبور کند, در فضا و
زمان سفر کند و خیلی چیزھای بیشتر.

http://www.exohuman.com/wordpress/wp-content/uploads/2012/02/pane_1.jpg


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 17 May 2014 و ساعت 13:16 PM |
جانورشناسان با مطالعه روی فک‌های فیلی موفق به کشف اثرات درمانی گاز خطرناک مونوکسیدکربن شدند.
 منوکسیدکربن (CO) یک گاز کاملا بی‌بو و بی‌مزه است که به دلیل مرگ‌آور بودن آن در هنگام اشباع شدن در محیط های بسته به عنوان «قاتل خاموش» شناخته می‌شود. اما اکنون جانورشناسان اثرات جدید و مثبتی از این گاز مهلک را در بدن ماهرترین غواصان اقیانوس‌ها موسوم به فک‌های فیلی شناسایی کرده‌اند.

منوکسیدکربن در بسیاری از منازل با استفاده از ابزارهای ارزان قیمت تشخیص‌دهنده مشاهده می‌شود. این گاز در یک سیستم بیولوژیک مانند بدن انسان به صورت طبیعی به عنوان یک فرآورده جنبی حاصل از شکسته شدن مولکول‌های هموگلوبین تولید می‌شود. این مولکول‌ها مسئولیت حمل اکسیژن به داخل گلبول‌های قرمز را برعهده دارند. حدود یک درصد از هموگلوبین بدن انسان به منوکسیدکربن وابسته است هرچند این میزان در خون افراد سیگاری افزایش می‌یابد.

از آنجا که سطح منوکسیدکربن در خون به میزان اکسیژنی که در خون جابه‌جا می‌شود وابسته است لذا متخصصان تصمیم به اندازه‌گیری این گاز در پستانداران دریایی گرفتند. فک‌های فیلی بیش از سایر پستانداران دریایی خون دارند. این پستانداران همچنین به شنای طولانی در عمق زیاد اقیانوس مشهور هستند. این پستاندار می‌تواند با قطع جریان خون در اعضای خارجی بدن، میزان مصرف اکسیژن را به حداقل برساند و در عوض می‌تواند خون بیشتری را به اعضای حیاتی خود اختصاص دهد. متخصصان پس از مطالعه روی این جانور به نتایج شگفت‌انگیزی دست یافتند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی ساینس ورلد نیوز، «میشل تیفت»، یکی از کارشناسان در این مطالعه گفت: فک‌های فیلی می‌توانند به اعماق بسیار زیادی دست یابند که در آنجا منوکسیدکربن زیادی وجود دارد. این مطالعه ما را در یافتن پاسخ این سوال که اعضا و بافت بدن چه میزانی از گاز منوکسیدکربن را تحمل می‌کنند، یاری می‌کند. فک‌های فیلی تصویر بزرگی از حجم منوکسیدکربنی که بیشترین فایده را دارد به ما ارائه می‌دهند.

در واقع این متخصصان دریافتند که منوکسیدکربن در 10 درصد از هموگلوبین خون فک‌های فیلی بالغ وجود دارد. این در حالی است که این گاز در یک سطح خاص می‌تواند مرگبار باشد در حالی که میزان اندک آن می‌تواند به درمان بیماری‌های انسان کمک کند. در حقیقت این گاز مرگبار این قابلیت را دارد که از خواص نگهدارنده و شفادهنده آن برای حفظ و بهبود اعضای پیوندی استفاده شود که البته با مطالعه روی فک‌های فیلی می‌توان به میزان دقیق و عاری از خطر این گاز در بدن پی برد. شرح این مطالعه در نشریه Experimental Biology منتشر شده است. 
 
منبع: ایسنا
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 17 May 2014 و ساعت 0:46 AM |

تفاوت میان مردن،قیام از مرگ و عروج


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Fri 25 Apr 2014 و ساعت 17:8 PM |

سازمان بین المللی تغییرات آب و هوایی اخیرا مقاله ای در مورد وضعیت نگران کننده آب و هوای زمین منتشر کرده است.

 سازمان بین المللی تغییرات آب و هوایی اخیرا مقاله ای در مورد وضعیت نگران کننده محیط زیست زمین منتشر کرده است.

این تصاویر که از فضا گرفته شده به ما نشان می دهد فعالیت های انسان ها چه تاثیراتی در سیاره ما گذاشته اند.

این تصاویر نشان می دهد آینده در خطر زمین است و تمام انسان ها باید به نوعی در سلامت سیاره تلاش کنند و با دانستن این موضوع می توان از خطرات بعدی جلوگیری کرد.

آلودگی در چین – در اکتبر ۲۰۱۳ چین با ذرات غبار NOAA و NASA پوشیده شده بود.

به گفته سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا موجب مرگ حدوداً ۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ شده بود.

بدترین نشت نفت در تاریخ آمریکا – پس از انفجار در خلیج مکزیک ۴ میلیون بشکه نفت خام در خلیج مکزیک به سمت «لوئیزیانا» ریخته شد. این تصویر توسط ماهواره «ترا» گرفته شده است.

قطع درختان جنگلی آمازون – این تصویر توسط ماهواره «ترا» و ناسا در آگوست ۲۰۰۷ گرفته شده است که دولت «روندونیا» یکی از مناطق «آمازون» را که در اثر قطع درختان جنگلی به رنگ سبز تیره نشان می دهد در صورتی که رنگ های قهوه ای و سبز نشان دهنده مناطقی است که قطع درختان جنگلی به صورت گسترده است.

کاهش آب آرال–در تصویر سمت چپ ناسا، تغییرات در سطح دریای آرال را می توان مشاهده کرد.

این تصویر در سال ۱۹۸۹ گرفته شده است. تصویر سمت راست در سپتامبر سال ۲۰۱۳ گرفته شده که قبلا بزرگ ترین دریاچه نمک جهان به مساحت ۶۸ هزار کیلومتر مربع بوده و از سال ۱۹۶۰ در حال کاهش است.

افزایش CO۲ توسط ترافیک هوایی- این تصویر در ماه مه ۲۰۰۴ تهیه شده و نشان دهنده میزان ترافیک هوایی در یک روز است.

۳ درصد از گازهای گلخانه ای CO۲ توسط حمل و نقل هوایی تولید می شود.

پیش بینی می شود که این حجم از آلودگی در صورتی که اقدام پیش گیرانه ای صورت نگیرد تا سال ۲۰۵۰، ۶ برابر خواهد شد.

آلودگی نوری پاریس– این تصویر توسط ایستگاه بین المللی فضایی از پاریس گرفته شده است که به ما اجازه می دهد نگاهی گذرا به میزان مصرف برق در شب های پاریس داشته باشیم.

از سال ۲۰۱۳ به دلیل تاثیر نور پردازی شبانه بر میزان CO۲ تصمیم گرفته شد حجم استفاده از برق در شب کاهش پیدا کند.

ترافیک فشرده دریایی– این تصویر ترافیک کشتی ها در اقیانوس آرام در مارس ۲۰۰۹ را نشان می دهد.

در گزارشی که توسط آژانس محیط زیست اروپا منتشر شد حمل و نقل دریایی یک منبع عمده آلودگی هوا است و کمتر کنترل شده است.

زباله های فضایی– این تصویر توسط کامپیوتر در آوریل ۲۰۰۸ تهیه شده است و آژانس فضایی اروپا آن را منتشر کرد.

امروزه بیش از ۲۳ هزار عدد از بقایای اشیاء بزرگتر از ۱۰ سانتی متر در مدار زمین در حال چرخش هستند.

این حجم از زباله ها موجب آلودگی فضایی قابل توجهی شده است.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Fri 25 Apr 2014 و ساعت 12:28 PM |
بررسی تأثیر علم و فناوری بر افزایش اقتدار ملی؛

چرا اقتدار کشور در دستیابی به فناوری‌ هسته‌ای و نانوتکنولوژی است؟

 
در بحث اقتدارزایی درونی، فناوری هسته‏‌ای و نانو فناوری از مهم‎ترین و تأثیرگذارترین فناوری‏ها در آینده‌ی اقتدار ملی هر کشور خواهند بود و در تقسیم کار بین‌المللی آینده، کشوری موفق خواهد بود که به مزیت نسبی در این حوزه‏‌ها دست یافته و اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه‌ی پایدار مبتنی بر این حوزه‎ها را در کشورش نهادینه کرده باشد.
چرا اقتدار کشور در دستیابی به فناوری‌ هسته‌ای و نانوتکنولوژی است؟
جمهوری اسلامی ایران کشوری است که استقلال سیاسی و فرهنگی و استقلال اقتصادی و علمی را در همه‌ی حوزه‌ها دنبال می‌کند. از این رو، به دنبال دستیابی به علوم اقتدارآفرین است. اقتدار ملی در سایه‌ی توجه به علم و فناوری به دست می‌آید. مقام معظم رهبری نفس علم‏جویی را یکی از لوازم قدرت ملی عنوان می‌دارند: «آنچه که در درجه‌ی‏ اول در ایجاد قدرت ملى مهم است، به نظر من دو چیز است: یکى علم است، یکى ایمان. علم مایه‏‌ی قدرت است؛ هم امروز و هم در طول تاریخ؛ در آینده هم همین‌جور خواهد بود. این علم یک وقت منتهى به یک فناورى خواهد شد، یک وقت هم نخواهد شد. خود دانش مایه‏ اقتدار است، ثروت‌آفرین است، قدرت نظامى آفرین است، قدرت سیاسى آفرین است. یک روایتى هست که می‏فرماید: العلم سلطان. علم، قدرت است»[1] 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Thu 17 Apr 2014 و ساعت 21:39 PM |

 

شاید به هیچ وجه قابل تصور نباشد که یک جاندار بتواند قدرتی برابر و یا حتی بالاتر از توانایی‌های یک جنگنده

 فوق پیشرفته داشته باشد.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری شبکه العالم، دانشمندان هنگامی‌که با کمک دوربین‌های پیشرفته مانورهای 

"مگس" را هنگام پرواز و یا فرار از دست "دشمن" خود رصد کردند، با توانایی‌های فوق العاده پیچیده این 

جاندار بسیار ریز شگفت زده شدند.

بر اساس این تحقیقات که نتایج آن در مجله "ساینس" منتشر شده است، دانشمندان با مقایسه توانایی‌های مگس با

جنگنده بسیار پیشرفته اف 22 رپتور، از قدرت این حشره در مانور و تغییر مسیر خود در یک صدم ثانیه هنگام پرواز، دچار شگفتی شدند.

محققان دانشگاه "واشنگتن" برای بررسی نحوه پرواز مگس و کشف معمای توانایی های این جاندار بسیار ریز

 و خارق العاده، از 3 دوربین بسیار پیشرفته که به صورت همزمان در هر ثانیه 7 هزار و 500 فریم می‌گیرد، 

استفاده کردند.

در این تحقیقات این حشره بسیار ریز در محفظه آزمایش قرار گرفت و در مقابل چشم محققان، حرکاتی بی‌نظیر و جالبی را هنگام فرار از دست دشمن خود در محفظه آزمایش به نمایش گذاشت. این حشره هنگام فرار مانند یک جنگنده به پشت پرواز می کند، و هنگام چرخش 90 درجه نیز توانایی‌های بسیار

 قابل توجهی دارد.

"مایکل دیکنسون" استاد جانور شناسی در دانشگاه واشنگتن که بر این تحقیقات نظارت کرده است گفت: این 

حشره مانند هر خلبان جنگنده به دو طرف و پشت پرواز می کند و با سرعت همه نیروی خود را جمع کرده و

 از محل می گریزد؛ همه این کارها در یک پلک زدن اتفاق می‌افتد.

دیکنسون اظهار داشت: توانایی این حشره در استفاده از بالهای کوچکش برای انجام این مانورهای بسیار دقیق،

 ما را شگفت زده کرد.

"فلوریان موریس" که در این تحقیقات شرکت کرده است، تأکید کرد: مگس میوه در هر ثانیه 200 بار بال 

می‌زند؛ و این حشره در هر دفعه بال زدن، می‌تواند مانور بدهد و با تغییر جهت پرواز، خودش را به سرعت از

 محل خطر دور کند.

دیکنسون همچنین اظهار داشت: من همیشه شیفته مگس بودم. همه فکر می‌کنند که این حشره یک دستگاه عصبی


 بسیار ساده دارد، ولی نظر من کاملا برعکس است. از نظر من مگس دستگاه عصبی بسیار دقیقی دارد، و


 دقت این دستگاه عصبی به حدی عالی است که هیچ کس نمی‌تواند تصور آن را بکند. این حشره با مغزی که 


حجم آن به اندازه یک دانه نمک است، کار بسیار فوق العاده‌ای را انجام می‌دهد


گروه سرگرمی روزنه

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 12 Apr 2014 و ساعت 14:43 PM |

تا به حال به اینکه چشمتان چند مگاپیکسل است فکر کرده اید؟

بهترین دوربین دیجیتالی که داشته اید یا دیده اید چند مگا پیکسل بوده؟ ۱۰ مگاپیکسل؟ ۱۴مگاپیکسل؟

۱۶ مگاپیکسل؟ ۲۴ مگاپیکسل؟ بهتره این موضوع را با یه تحقیق انجام شده بررسی کنیم:

در ابعاد متفاوت و بصورت میانگین، در بزرگسالان و افراد بالغ و فقط در یک عکاسی از فاصله فوق نزدیک 

یک الی دو میلیمتری از عمق میدان دید در چشم افراد متفاوت نتایج زیر بدست آمده است:

این فاصله در بزرگسالان ۲۴ میلیمتر، در زمان تولد ۱۶ الی ۱۷ میلیمتر (حدود ۰٫۶۵ اینچ) بوده است. 

تخم چشم انسان رشد بسیار سریعی داشته

و معمولی ترین آنها تنها ۲۲٫۵ الی ۲۳ میلیمتر و وزن تقریبی ۷٫۵ گرم و اندازه ۰٫۸۹ اینچ دارد. تکامل تخم 

چشم در

سن سه الی سیزده سال بوده و به سایز کامل خواهد رسید.شما همه چیز را در یک آن می بینید و 

دوربین شما با آن همه دبدبه و کبکبه و قدرت و قیمت به گرد چشم شما هم نخواهد رسید. آیا آنچه 

چشم انسان تجزیه و تحلیل می کند و آن حقایقی را که یک دوربین

قادر به ثبت است از لحاظ دید یکسان است؟

حالا با دیدن تصاویر با کیفیت مجداً این سوال را مرور می کنیم:

به نظرتان چشم انسان چند مگاپیکسل است؟ جواب در عین سادگی کمی غیر قابل باور است:

چشم انسان ۵۷۶ مگاپیکسل است


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Thu 10 Apr 2014 و ساعت 11:52 AM |

مار 5سر در هندوستان+عکس


به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، ساکنان معبدی در «کارناتکا»ی هند، مار پنج سری را در حال پرسه زدن در حیاط پیدا کردند.

این مار عجیب‌الخلقه که هر پنج سرش تمامی اندام‌ها را به طور کامل داشت علاوه بر این‌که مردم را به وحشت انداخته بود سوژه جالبی نیز برای عکاسان شده بود.

هنوز محل زندگی این مار پیدا نشده اما دانشمندان هندی امیدوارند با بررسی این خزنده مرموز راز به وجود آمدن آن را در آینده‌ای نزدیک پیدا کنند.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Wed 19 Mar 2014 و ساعت 18:11 PM |
 A photo of a rural road in Jetmore, Kansas.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 15 Mar 2014 و ساعت 17:48 PM |

ده فاجعه هوایی اسرارآمیز

ناپدید شدن یک هواپیمای مالزیایی به طور فزاینده‌ای به صورت یک معما در می‌آید، ولی این اولین هواپیمایی نیست که بدون این که اثری از خود به جا گذاشته باشد ناپدید شده و تحقیقاتی که برای اطلاع از سرنوشت آن صورت گرفته با سر درگمی و آشفتگی همراه است.

از دهه ۱۹۳۰ تا کنون علت ده فاجعه بحث انگیز هوایی همچنان نامعلوم باقی مانده و موجب حدس و گمان‌های زیادی شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 15 Mar 2014 و ساعت 17:27 PM |

اگر  دنیا را یک دهکده 100 نفره در نظر بگیریم تقسیم منابع و واقعیت های آماری آن چگونه است؟

یه گزارش عصر ایران مرور تصاویر زیر به خوبی می تواند دید بهتری نسبت به شرایط دنیایی که در آن زیست می کنیم به دست بدهد.

تصاویر زیر نشان می دهد تا چه میزان نابرابری و فاصله در میان جوامع بشری وجود دارد و رفع این نابرابری و تبعیض ها چه راه درازی  می طلبد. 

البته بخش دیگری از واقعیات آمار جهان وضعیت طبیعی آن است و اطلاع از آنها صرفا می تواند دید شهروندان جامعه جهانی را نسبت به جهانی که در آن زیست می کنند باز تر کند.

30 درصد جمعیت جهان کودک و 70 درصد آن بزرگ سال است
 گروه سرگرمی ROZANEH 
ملیت 61 درصد جمعیت جهان آسیایی، 12 درصد اروپایی، 13 درصد افریقایی ، 1 درصد اقیانوسیه و 13 درصد آمریکایی است
 
www.ROZANEHONLINE.com 
نسبت جمعیت جهان 48 مرد در برابر 52 زن است
17 درصد مردم دنیا به زبان چینی، 9 درصد به انگلیسی،6 درصد اسپانیولی،6 درصد روسی،4 درصد عربی،8 درصد هندی و 50 درصد به دیگر زبان ها تکلم می کنند
روزنه آنلاین 
86 درصد از مردم دنیا قادر به خواندن و نوشتن هستند و 14 درصد بی سواد اند
گروه سرگرمی روزنه 
33 درصد مردم دنیا مسیحی، 19 درصد مسلمان،13 درصد هندو،6 درصد بودایی اند. 5 درصد به ارواح در طبیعت باور دارند و 24 درصد بی دین بوده و یا منکر خدا هستند گروه سرگرمی ROZANEH 


76 درصد مردم دنیا به برق دسترسی دارند و 24 درصد بدون بر ق اند
www.ROZANEHONLINE.com 

83 درصد مردم دنیا به آب پاک و سالم دسترسی دارند و 17 درصد دسترسی ندارند

گروه سرگرمی روزنه 

50 درصد مردم دنیا به منابع غذایی کافی دسترسی ندارند، 30 درصد همیشه به منابع غذایی کافی دسترسی دارند که نیمی از این افراد دچار اضافه وزن اند ، 20 درصد دچار سوء تغذیه اند که از این تعداد از هر بیست نفر یک نفر در اثر  گرسنگی ناشی از بی غذایی می میرند
 گروه سرگرمی روزنه 

74 درصد از مردم دنیا مالک 39 درصد از ثروت دنیا هستند و 20 درصد از مردم دنیا مالک 2 درصد ثروت دنیا هستند اما 6 درصد باقی مانده که همه آنها از آمریکا هستند مالک 59 درصد باقی مانده ثروت دنیا هستند گروه سرگرمی روزنه 
68 درصد از مردم دنیا هوای پاک تنفس می کنند و 32 درصد هوای آلوده 
گروه سرگرمی روزنه 

48 درصد از مردن دنیا آزادی بیان، رسانه، افکار، مذهب ندارند و در معرض انواع آزار ، دستگیری و شکنجه و حتی مرگ هستند و 52 درصد دیگر شهروندان آزاد محسوب می شوند
www.ROZANEHONLINE.com 

1 درصد از جمعیت جهان آلوده به ویروس اچ آی وی هستند و 99 درصد نیستند
 www.ROZANEHONLINE.com 

در هر سال در جهان به ازای مرگ 1 نفر 2 نفر متولد می شود
 www.ROZANEHONLINE.com 

30 درصد مردم دنیا سفید پوست و 70 درصد دیگر رنگین پوست اند
www.ROZANEHONLINE.com

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Mon 10 Mar 2014 و ساعت 5:40 AM |

 بزرگترین نیروگاه خورشیدی دنیاآغاز به کار بزرگترین نیروگاه خورشیدی دنیا

بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی دنیا واقع در صحرای موجاوی آمریکا شروع به کار نمود.

 

به گزارش انرژی هاب، نیروگاه ایوانپاه با ۳۰۰،۰۰۰ آینه خورشیدی که هر کدام بیش از ۲ متر ارتفاع و ۳ متر عرض دارند شروع به تولید انرژی الکتریکی نمود. از این آینه‌ها برای متمرکز کردن نور خورشید بر روی برج‌های ۱۴۰ متری استفاده می‌شود، جایی‌که آب به بخار جهت استفاده در توربین‌ها و تولید برق استفاده می‌شود. ظرفیت تولید برق این نیروگاه ۳۹۲ مگاوات است. با چنین ظرفیتی این نیروگاه قادر به تامین برق ۹۴،۴۰۰ خانه آمریکایی است.

خبر مرتبط: این نیروگاه عظیم خورشیدی می‌تواند تا ۶ ساعت پس از غروب آفتاب انرژی را تامین نماید!

گزارش تصویری این نیروگاه خارق‌العاده را در ادامه ببینید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Mon 17 Feb 2014 و ساعت 12:2 PM |

CUMULONIMBUS 

El cúmulus se ha transformado ya en un cumulunimbus que puede llegar a tener hasta 10 km de altura. En su parte superior la temperatura puede ser muy baja (-20ºC o -30ºC). Esto favorece una intensa sobresaturación del aire que origina una gran cantidad de gotas de lluvia o de granizo, algunas de las cuales caerán en forma de precipitación. http://ow.ly/i/43tlX — با ‏‎Susana Spina‎‏ و ‏‎‎2 others‎‎‏.
نگاره: ‏‎CUMULONIMBUS 

El cúmulus se ha transformado ya en un cumulunimbus que puede llegar a tener hasta 10 km de altura. En su parte superior la temperatura puede ser muy baja (-20ºC o -30ºC). Esto favorece una intensa sobresaturación del aire que origina una gran cantidad de gotas de lluvia o de granizo, algunas de las cuales caerán en forma de precipitación. http://ow.ly/i/43tlX‎‏
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Mon 17 Feb 2014 و ساعت 11:51 AM |

تابستان ۲۰۱۴ احتمالا "داغ‌ترین تابستان تاریخ" خواهد بود
دانشمندان آلمانی پیش‌بینی کرده‌اند که به احتمال ۷۵ درصد تابستان سال ۲۰۱۴ داغ‌‌ترین تابستان تاریخ از زمان آغاز ثبت دمای هوا خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی‌های آنها در نیمه دوم امسال پدیده "ال نینو" رخ خواهد داد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Mon 17 Feb 2014 و ساعت 11:8 AM |
جایی که دو دریای شمال و بالتیک به هم می رسند. این دو آب قاطی نمی 
شود چون چگالی دو آب با هم فرق دارند
. این واقعه توی قرآن مجید ازش یاد شده.
مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ (19) بَیْنَهُما بَرْزَخٌ لا یَبْغِیانِ (20) فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ (21) یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجانُ (22)19٫ دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند.20٫ اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی کنند.21٫ پس کدامین نعمتهاى پروردگارتان را انکار مى کنید؟ 22٫ از آن دو، مروارید و مرجان خارج مى شود.سوره مبارکه فرقان آیه 53:« و هو الذی مَرَجَ البحرینِ هذا عَذبٌ فُراتٌ و هذا مِلحً اُجاجً وَ جَعَلَ بَینَهما بَرزَخا و حِجراً مَهجوراً»و اوست کسی که دو دریا را موج زنان به سوی هم روان کرد این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است ومیان آن دو حریمی استوار قرار داد
عکسِ‏‎Mehdi YE‎‏
عکسِ‏‎Mehdi YE‎‏
‏جایی که دو دریای شمال و بالتیک به هم می رسند. این دو آب قاطی نمی شه چون چگالی دو آب با هم فرق دارند.‏

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Mon 10 Feb 2014 و ساعت 15:59 PM |

توماس ادیسون


تامس الوا ( ١٨۴٧ - ١٩٣١  م/ ١٢٢۵ -  ١٣١٠  ش) ، از نوابغ برجستۀ تاریخ تکنولوژى که در طول زندگى‌اش  ١٠٩٣  اختراع خود را، از جمله لامپ رشته‌اى برق، ضبط صوت، تلفن و پروژکتور سینما به ثبت رساند. علاوه بر این، او نخستین آزمایشگاه پژوهش صنعتى تاریخ را دایر کرد.

او در ایالت اهایوى آمریکا چشم به جهان گشود. در  ٧  سالگى دورۀ رسمى مدرسه را آغاز کرد، اما هنوز  ٣  سال نگذشته بود که مدیر مدرسه او را به عنوان محصل «عقب‌افتاده» اخراج کرد.

در  ٣  سال بعدى، نزد مادرش درس خواند.

نخستین تجربه‌ها و اختراعها: ویژگى بارز او کنجکاوى بود.

ده ساله بود که مادرش توجه او را به کتابى مقدماتى در فیزیک جلب کرد و او در زیرزمین خانه، آزمایشگاه شیمى کوچکى دایر ساخت. او مخصوصا به مطالعۀ شیمى و ایجاد جریان برق به کمک پیلهاى ولتا علاقه نشان مى‌داد و چیزى نگذشت که دستگاه تلگرافى را که خود ساخته بود، به کار انداخت. عارضۀ ناشنوایى که بر اثر بیمارى مخملک به آن مبتلا شده بود، وى را آزار مى‌داد.

از آنجا که پدرش مردى فقیر بود، ادیسن از  ١٢  سالگى، خود «کسب و کار» را شروع کرد و در ایستگاه راه‌آهن به فروش روزنامه و شیرینى مشغول شد. آزمایشگاه کوچکش را در یک گارى دستى جاى داده بود و در فاصلۀ توقف قطارها خود را به آزمایش سرگرم مى‌کرد. ضعف شنوایى خلوتى فراهم مى‌ساخت که فرصت خوبى براى مطالعه و کار در آزمایشگاه به ادیسن مى‌داد. او توانست با کار تلگراف هم آشنا شود و از  ١٨۶٣  تا  ١٨۶٨  م به صورت «تلگرافچى دوره‌گرد» این‌سو و آن‌سو مى‌رفت و کارهاى موقتى انجام مى‌داد؛ گاه نیز در پشت جبهۀ جنگهاى داخلى به این کار مشغول بود. هرچند در حرفۀ تلگرافچى دوره‌گرد، زندگى ثابتى نداشت، اما تمامى مجله‌هاى علمى را که به دست مى‌آورد، مى‌خواند و همۀ درآمد خود را صرف خرید ابزارهاى برقى و شیمیایى مى‌کرد.

ادیسن در  ١٨۶٨  م متصدى شبانۀ «شرکت تلگراف و سترن یونین» شد. با این حال روزها کم مى‌خوابید، زیرا شیفتۀ آن بود که جریانهاى برق را به شیوه‌هاى جدیدى بررسى کند.

ادیسن در  ٢١  سالگى نسخۀ کهنه‌اى از یادداشتهاى روزانۀ مایکل فارادى را با عنوان «پژوهشهاى تجربى در الکتریسیته» خرید و بدون وقفه همۀ آن را خواند. این رویداد نقطۀ عطفى در زندگى ادیسن بود. قبلا توانایى فوق العادۀ او در تعمیر ابزارهاى خراب توجه اطرافیان را به او جلب کرده بود، اما اینک تحت تأثیر فارادى، کارهاى آزمایشى او دقیق‌تر شد. او در  ١٨۶٨  م دست از شغل خود کشید و با ثبت نخستین اختراع خویش-که یک دستگاه برقى ثبت‌کنندۀ رأى بود-مخترعى حرفه‌اى شد.

این اختراع به رغم آنکه در حضور کمیته‌اى در کنگرۀ آمریکا خوب عمل کرد، خریدارى نیافت.

در  ١٨۶٩  م، به هنگام بروز بحران در دفتر بورس نیویورک به سبب از کار افتادن دستگاه جدید ثبت تلگرافى قیمت طلا، از ادیسن خواستند که دستگاه را تعمیر کند. او به قدرى ماهرانه این کار را انجام داد که سمت ناظر آن دفتر به وى داده شد. پس از آن، طرح ماشین نامیزان «شرکت تلگراف و سترن یونین» را آن‌قدر خوب تغییر داد که به درخواست همان شرکت، کیفیت دستگاه نوساز ثبت‌کنندۀ تلگراف آن شرکت را بالا برد. ادیسن با این ابتکار و نیز انجام اصلاحاتى در تلگراف مرس، ثروتى معادل  ۴٠  هزار دلار به دست آورد، و با این پول به تولید دستگاه ثبت‌کننده و چاپگرهاى سریع تلگراف اقدام کرد. او در  ١٨٧١  م با مرى استیلول ازدواج کرد. حاصل این زناشویى دو پسر و یک دختر بود.

در آن زمان، و سترن یونین در ردیف شرکتهاى الکتریکى پیشتاز آمریکا بود. گروهى از مخترعان پراستعداد، از جمله ادیسن براى بهتر کردن و توسعه و تحول دستگاههاى برقى متعدد این شرکت تلاش مى‌کردند. مهارت این مخترع جوان در از بین بردن اشکالات افسانه‌اى بود. تلگراف چهارطرفۀ وى در  ١٨٧۴  م از مهم‌ترین نوآوریهاى نخستین سالهاى فعالیتش به شمار مى‌رود.

این اختراع ظرفیت فرستنده‌هاى دوطرفۀ موجود را دو برابر کرد و مى‌توانست در آن واحد در هرجهت دو تلگراف را با یک سیم مخابره کند.

ادیسن در کارخانه‌اش اتاقى مجهز به ابزارهاى علمى تدارک دید تا در آنجا بتواند مطابق ذوق و سلیقۀ خود به طرح و اجراى آزمایش بپردازد. او پس از چندى به دهکدۀ منلوپارک نقل مکان کرد.

سالهاى منلوپارک: ادیسن در ساختمانى ابزارهاى مختلفى از قبیل گالوانومتر، الکترومتر، انبوهى باترى و سیم‌پیچ، سیمهاى مسى، مواد شیمیایى و فلزات، ماشین بخار براون، دستگاه عکاسى و کورۀ آهنگرى گرد آورد و با اینها آزمایشگاهى به راه انداخت که براى او  ۴٠  هزار دلار تمام شد، آزمایشگاهى که حتى در بزرگ‌ترین دانشگاهها هم کمتر نظیر داشت. حدود  ٢٠  نفر از ساعت‌سازان و ماشین‌سازان که قبلا با او کار مى‌کردند، به منلوپارک آمدند و بعدا یک دانشمند ریاضى فیزیک هم به جمع آنان پیوست.

چیزى نگذشت که آنها هم‌زمان روى  ۴٠  برنامۀ گوناگون کار مى‌کردند و ادیسن هرسال براى  ۴٠٠  اختراع تقاضاى ثبت حق امتیاز مى‌کرد. برخلاف مخترعان معاصرش که در تنهایى و در اتاقى زیر سقف خانه کار مى‌کردند، ادیسن با گروهى سازمان‌یافته از کارشناسان کار مى‌کرد که وظایفشان را خود تعیین مى‌کرد.

ادیسن بهترین روزهاى زندگى خود را در منلوپارک، در فاصلۀ  ٣٠  تا  ۴٠  سالگى گذراند. وقتى الگزاندر گراهام بل با اختراع تلفن در  ١٨٧۶  م از او پیش افتاد، ادیسن نیز فورا با به کارگیرى فرستندۀ زغالى بر رسایى صورت افزود. وى در عین حال، ذهنى مجهول‌یاب داشت. وقتى پدیدۀ غیر منتظره‌اى را مى‌دید، دست از کار مى‌کشید و به آن مى‌پرداخت. به این ترتیب، در  ١٨٧٧  م به اختراع گرامافون یعنى ابتکارى‌ترین اختراع خود-که بر پایۀ مشاهدات تازه‌اى دربارۀ دینامیک صوت قرار داشت-توفیق یافت. او که در میان فن‌آوران آمریکایى بلندآوازه شده بود، با این اختراع شهرتى جهانى یافت.

اروپا در زمینۀ اختراع دینام و ایجاد نور با قوس الکتریکى از آمریکا بسیار جلوتر بود، اما در سپتامبر  ١٨٧٨  ادیسن وقتى در نمایشگاهى، قوس نورهاى خیره‌کنندۀ  ۵٠٠  شمعى را دید، با اطمینان تمام اعلام کرد که مى‌تواند لامپ برقى ارزان، مطمئن و با نور ملایم بسازد که جاى چراغ گازى را در میلیونها خانه بگیرد.

سندیکایى از سرمایه‌داران بزرگ، مبلغ  ۵٠  هزار دلار مساعده در اختیار او گذاشت تا در کار پژوهش و اختراع لامپ رشته‌اى -که مخترعان براى  ۵٠  سال در ساختن آن ناکام مانده بودند- به کار برد. ایشان آن‌قدر به حاصل کار اطمینان داشتند که دست به ایجاد «شرکت روشنایى الکتریکى ادیسن» زدند؛ و این مورد از جمله موارد معدودى بود که سرمایه پشتوانۀ اختراع به ثمر نرسیده‌اى قرار مى‌گرفت. ١۴  ماه طول کشید تا رشتۀ سیم مناسبى براى لامپ پیشنهادى اختراع گردید.

در  ٢١  اکتبر  ١٨٧٩  ادیسن لامپى را به نمایش گذاشت که سیم داخل آن از زغال بود و با ولتاژ بسیار بالایى که به توسط دینامهاى خاصى به وجود مى‌آمد، روشن مى‌شد.

ایستگاه آزمایشى نور و نیرو در منلوپارک به توسط مدارى با  ٣٠  لامپ نورباران مى‌شد و هرلامپ بى‌آنکه به جریان مدار لطمه‌اى وارد آید، به‌طور جداگانه خاموش و روشن مى‌شد. ٣  سال بعد ایستگاه پرل استریت در مرکز نیویورک آمادۀ کار شد و این سرآغاز روشن شدن شهرهاى جهان با نور برق بود.

یکى از کشفهاى تصادفى ادیسن در  ١٨٨٣  م در آزمایشگاه، نه تنها وراى درک خود او، بلکه وراى درک دانشمندان معاصرش بود: او مشاهده کرد که در یکى از لامپهاى خلأ نیروى مرموزى به صورت جریان بین الکترود داغ و الکترود سرد ظاهر مى‌شود.

گفته مى‌شد که این پدیده ناشى از گسیل گرما یونى الکترونها از الکترود داغ است. او این پدیده را که بعدها به «اثر ادیسن» مشهور شد، به ثبت رسانید. چند سال بعد این پدیده مورد مطالعۀ دانشمندان قرار گرفت و پایۀ شناخت الکترون و صنعت الکترونیک گردید.

ادیسن به دنبال درگذشت همسر اولش در  ١٨٨۴  م، با مینا میلر ازدواج کرد. حاصل دومین زناشویى او دو پسر و یک دختر بود.

بخش متأخرتر زندگى: نیمۀ دوم عمر ادیسن نیز فعال و پرحادثه بود، اما دیگر از رویدادهاى شگفت‌انگیز خبرى نبود.

اغلب اوقات، او سرگرم بازاریابى براى فرآورده‌هایى بود که در شرکتهاى خودش-از جمله شرکت جنرال الکتریک ادیسن که سازندۀ لامپ برق و ابزارهاى نیروگاه برق بود-تولید مى‌شد.

سرانجام کنترل این شرکت بزرگ از اختیار او خارج شد و در  ١٨٩٢  م، این شرکت در شرکت جنرال الکتریک ادغام گردید.

ادیسن در  ١٨٨٧  م، کارگاه خود را از منلوپارک به وست‌آرنج در نیوجرسى منتقل کرد و آزمایشگاه ادیسن را (که امروزه بناى یادبود ملى است) با ده برابر مساحت و امکانات آزمایشگاه قبلى تأسیس کرد. به مرور زمان، کارخانه‌هایى پیرامون این آزمایشگاه احداث شد که با  ۵  هزار پرسنل، فرآورده‌هاى گوناگونى تولید مى‌کردند. در میان اینها گرامافون پیشرفته‌تر او که با صفحات مومى کار مى‌کرد، دستگاه فتوکپى، فلوئوروسکوپ، باترى انباره‌هاى قلیایى، ماشین دیکته ، دوربین فیلم‌بردارى و پروژکتور سینما را مى‌توان نام برد. سینما که با نام ادیسن پیوند خورده است، اختراع او نبود، اما نیروى حیرت‌انگیز وى در یافتن کاربرد عملى هرچیز این اختراع را به موفقیت عملى رساند، کارى که دیگران از انجام آن ناتوان بودند.

در حدود سال  ١٨٩٠  م اکثر دانشمندان پیشگام در رشتۀ برق، براى انتقال برق به نقاط دوردست سرگرم ایجاد جریان متناوب با ولتاژ زیاد بودند. ادیسن که با برق جریان مستقیم کار مى‌کرد، کوشید در مورد خطرات سیستمهاى جریان متناوب با ولتاژ بالا به مردم هشدار بدهد. در نتیجه، نتوانست مقاطعۀ تولید نیروگاه برقابى (هیدروالکتریک) آبشار بزرگ نیاگارا را به دست آورد.

او در زمینه‌هاى دیگر، مثل ساخت نوع کارآمدترى از کورۀ سیمان‌سازى و نیز سازه‌هاى بتونى براى احداث خانه‌هاى ارزان قیمت موفق‌تر بود. در خلال جنگ جهانى اول، این مخترع سالخورده رئیس هیئت مشاورۀ نیروى دریایى ایالات متحده شد و پژوهشهایش را متوجه سازوکار اژدرافکنها و ضد زیردریاییها کرد. با تلاش او در  ١٩٢٠  م کنگرۀ آمریکا آزمایشگاه پژوهشى نیروى دریایى را دایر کرد.

برگرفته از کتاب دانشنامه ایران – جلد ٢ –  نویسنده:موسوی بجنوردی، محمد کاظم – ناشر: مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 14 Dec 2013 و ساعت 10:11 AM |

تفاوت اشک شادی و غم زیر میکروسکوپ

تفاوت اشك شادي و غم زير ميكروسكوپ
تفاوت اشك شادي و غم زير ميكروسكوپ
ما احساسات کاملا متفاوتی داریم، اما آیا ساختار و جنس اشک ریخته شده در احساسات مختلف نیز تفاوتی دارد؟

ما خوشحال که می‌شویم گریه می‌کنیم، ناراحت که می‌شویم هم گریه می‌کنیم، ما حتی با پیاز پوست کردن هم گریه می‌کنیم.

Rose-Lynn Fisher عکاسی است که سعی کرده پاسخی برای این سوال پیدا کند و در مجموعه عکس‌های خود این تفاوت را نشان دهد و برای این کار اشک خشک شده را که از احساسات مختلفی تولید شده در زیر میکروسکوپ قرار داد تا تفاوت میان آنها مشخص شود.

سه نوع اشک متفاوت وجود دارد. اشک ناشی از احساسات (شادی و غم)، اشکی که برای خیس نگه داشتن محیط چشم ترشح می‌شود و اشک غیرارادی (تاثیر پیاز و یا گاز اشک آور) که در نتیجه یک فرآیند خارجی بوجود می‌آید.

فیشر متوجه شد که این سه نوع اشک از مولکول‌های متفاوتی تشکیل شده‌اند. این امر منطقی به نظر می‌رسد! چرا که دلیل تولید این سه نوع اشک با یکدیگر کاملا متفاوت است. اما چگونه ممکن است اشک ناشی از غم و اندوه و اشکی که با خوشحالی ایجاد می‌شود و هر دو از یک منبع خارج می‌شوند با یکدیگر تفاوت داشته باشند؟ دلیل این امر شرایط است. با وجود اینکه آن قطرات اشک از جای یکسانی خارج شده‌اند. اینکه شما چه طور گریه می‌کنید و همچنین عوامل بیرونی بر اینکه این مولکول‌ها در پایان چه شکلی بگیرند تاثیرگذار است.

تصاویر گرفته شده از این قطرات اشک را ببینید:

- See more at: http://fa.alalam.ir/news/1539978?utm_source=%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA+%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C+%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87+%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%A7%D9%84%D9%85&utm_campaign=57cc523944-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_12cb1126d5-57cc523944-301684673&mc_cid=57cc523944&mc_eid=2d25c53c0c#sthash.LzXaGf7S.dpuf
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Wed 4 Dec 2013 و ساعت 0:21 AM |


Powered By
BLOGFA.COM