عکس قبر  معاویه و یزید ملعون در سوریه

عکس/ قبر  معاویه و یزید ملعون در سوریه

قبر معاویه

عکس/ قبر  معاویه و یزید ملعون در سوریه

قبر معاویه

عکس/ قبر  معاویه و یزید ملعون در سوریه

تصویری از قبر یزید بن معاویه (لعنت الله علیه)

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Tue 21 Dec 2010 و ساعت 15:25 PM |
 
خوشا به حال گیاهان...
که عاشق نورند ...و دست منبسط نور روی شانه ی آنهاست

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Tue 21 Dec 2010 و ساعت 4:11 AM |

نوشته شده در شنبه بیست و هفتم آذر 1389ساعت
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Tue 21 Dec 2010 و ساعت 4:4 AM |

 

کشف یک جانور دریایی غول پیکر با گوگل ارث + عکس

  
  

یک جوان انگلیسی با استفاده از تصاویر ماهواره ای "گوگل ارث" موفق شد در آبهای ساحلی لیورپول یک حیوان دریایی بسیار عجیب را پیدا کند.

به گزارش مهر، این جوان انگلیسی در تصویر ماهواره ای که توسط "گوگل ارث" از منطقه بندری به نام بارانداز "آلبرت" در لیورپول گرفته شده بود یک حیوان عظیم الجثه دریایی را کشف کرد که بزرگتر از چندین قایق است و در زیر آبهای یخ زده شنا می کند.

"سایمون هوبان" یک وبگرد 36 ساله انگلیسی این موجود دریایی را در زمانی که بی هدف تصاویر ماهواره ای این منطقه بندری را بر روی گوگل ارث می دید پیدا کرد.

کشف یک جانور دریایی غول پیکر با گوگل ارث + عکس

براساس گزارش میرور، "تام کورنول" زیست شناس دریایی گفت که این جانور غول پیکر می تواند یک کوسه ماهی نوع "آسودگر" عظیم باشد که می تواند تا 35 فوت (10 متر و 66 سانتیمتر) نیز رشد کند.

این زیست شناس دریایی توضیح داد: "شاید این جانور دریایی یک کوسه پیر باشد که به دنبال جایی برای مردن می گشته است."

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Mon 20 Dec 2010 و ساعت 0:2 AM |

الحاق سه جزیره به منطقه آزاد کیش

  
جزایر هندورابی، فارور کوچک و بزرگ به منطقه آزاد کیش ملحق می شود.

به گزارش ایلنا، با مصوبه امروز مجلس جزایر هندورابی ، فارور کوچک و بزرگ به منطقه آزاد کیش الحاق می شود.

در جلسه علنی امروز مجلس لایحه الحاق جزایر هندورابی و فارور کوچک و بزرگ به محدوه مناطقه آزاد کیش در دستور کار مجلس قرار گرفت که نمایندگان با 126 رای موافق، 2 رای مخالف و7 رای ممتنع به آن رای مثبت دادند.

براین اساس دولت به مجلس اجازه داد که با رعایت موازین زیست محیطی، جزایر هندورابی، فارور بزرگ و کوچک را طبق نقشه به محدوده منطقه آزاد کیش الحاق کند.
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 23:54 PM |

روضه‌خوانی آقای نخست‌وزیر

این برای نخستین بار در تاریخ ترکیه است که مقامی در سطح نخست‌وزیر در مراسم عزاداری حسینی در روز عاشورا شرکت می‌کند. عاشورای حسینی همه ساله با حضور علویان ترکیه با شور و شوق بسیاری برگزار می‌شود. با روی کار آمدن دولت اسلام‌گرای حزب عدالت و توسعه در این کشور عرصه برای فعالیت علویان بیش از پیش افزایش یافته است.
  
  
 این برای نخستین بار در تاریخ ترکیه است که مقامی در سطح نخست‌وزیر در مراسم عزاداری حسینی در روز عاشورا شرکت می‌کند.

علی موسوی خلخالی:
ترکیه امسال برای نخستین بار شاهد مراسم ویژه‌ای برای عاشورای حسینی بود. مراسمی که در آن رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه نیز حضور یافت و برای مصیبت حادثه کربلا در روز عاشورا به سخنرانی پرداخت. این مراسم روز پنج‌شنبه در شهر استانبول و با حضور جمع کثیری از مشتاقان حسینی و حضور شمار دیگری از مقامات ارشد ترکی برگزار شد.

 

این برای نخستین بار در تاریخ ترکیه است که مقامی در سطح نخست‌وزیر در مراسم عزاداری حسینی در روز عاشورا شرکت می‌کند.

 

اردوغان در سخنرانی خود حادثه عاشورا را عاملی برای وحدت آحاد مسلمانان دانست و گفت: «صلوات و گریه و شیون ما 1370 سال است که به آسمان‌ها بلند می‌شود و در حالی که هیچ گاه دوست نداریم فاجعه کربلا در دنیای معاصرمان تکرار شود، دل‌های همه ما برای مصائب حسین (ع) می‌سوزد.»

 

نخست‌وزیر ترکیه تاکید کرد، شیعیان و سنیان و علوی‌ها همه در روز عاشورا عزادارند و همه در ماه محرم با ندای "یا حسین" و "یا شهید" برای نوه پیامبر اعظم (ص) ابراز احساسات می‌کنند. شهادت امام حسین (ع) یک مرگ عادی نبود بلکه بر عکس، حیات جدید و ابتدای دیگری برای حیات بشری بود. اتفاقی که برای آن زمین و آسمان می‌گریند که همین نشان از عظمت مصیبت عاشورا است و گریه برای آن ثواب دنیا و آخرت را دارد.

 

نخست‌وزیر ترکیه در سخنرانی خود همچنین حادثه تروریستی چابهار را به شدت محکوم کرد و ضمن ابراز هم‌دردی با خانواده قربانیان این حادثه گفت که چنین حوادثی قلب‌های ما را خونین می‌کند.

 

در مراسم عاشورای حسینی در استانبول دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور بین‌المللی مقام معظم رهبری نیز حضور داشت و قبل از نخست‌وزیر ترکیه برای حاضران به سخنرانی پرداخت.  

 

عاشورای حسینی همه ساله با حضور علویان ترکیه با شور و شوق بسیاری برگزار می‌شود. با روی کار آمدن دولت اسلام‌گرای حزب عدالت و توسعه در این کشور عرصه برای فعالیت علویان بیش از پیش افزایش یافته است.

   
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 23:52 PM |
نبش قبر جناب حر(ره)توسط شاه اسماعیل+عکس

هنگامی که شاه اسماعیل صفوی به کربلا مشرف شد نخست به زیارت سالار شهیدان رفت و آنگاه حضرت ابوالفضل علیه السلام و دیگر شهدای کربلا علیهم السلام را زیارت نمود. اما به زیارت حر، آن آزاده روزگار که قبرش با قبر سالارش فاصله دارد، نرفت.

پرسیدند: « چرا؟»

استدلال کرد که اگر توبه او پذیرفته شده بود از سالارش حسین علیه السلام دور نمی ماند.

توضیح دادند که: « شاها ! از آنجایی که او در سپاه یزید فرمانده لشکر بود و آشنایانی داشت پس از شهادت در راه حق و در یاری حسین علیه السلام بستگانش بدن او را با تلاش و با اصرار بسیار از میدان جنگ خارج ساختند ودر اینجا به خاک سپردند.»

شاه گفت: « من می روم با این شرط که دستور دهم قبر او را بشکافند و درون قبر را بنگرم اگر شهید باشد نپوسیده است و برای او مقبره می سازم. در غیر این صورت دستور تخریب قبرش را صادر خواهم کرد. »

پس از این تصمیم به همراه گروهی از علما، سران ارتش و ارکان دولت خویش، کنار قبر حر آمدند و دستور نبش قبر را صادر کرد.

هنگامی که قبر گشوده شد شگفت زده شدند چرا که دیدند پیکر به خون آغشته آن آزاده قهرمان پس از گذشت بیش از یک هزار سال صحیح و سالم است. زخمهای بی شمار گویی تازه وارد آمده و دستمالی نیز که سالارش حسین علیه السلام بر فرق او بسته و مدال بزرگی است بر پیشانی دارد.

شاه اسماعیل گفت: « این دستمال از امام حسین علیه السلام است و برای ما مایه برکت و پیروزی بر دشمنان و مایه شفای بیماران. به همین جهت با دست خویش آن را باز کرد و دستمال دیگری بست اما به مجرد باز کردن آن دستمال، خون جاری شد و هرگونه کوشش برای متوقف ساختن آن بی حاصل ماند.

به ناچار شاه همان دستمال را بر سر حر بست و گوشه ای از آن را به عنوان تبرک برداشت و خون هم متوقف شد. به همین جهت دستور داد برای او مقبره ساختند و مردم را به زیارت ایشان  فراخواند.

کرامات صالحین، مرحوم محمد شریف رازی

مرقد حر بن یزید ریاحی 4

   
  
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 23:38 PM |

شاعر معاصر و معروف روسی:اسلام دین حیات بخش است

وسوولود امیلین، شاعر معاصر روسی در مصاحبه ای در خصوص ادبیات غنی فرانسه، اسلام را تنها انرژی زنده و احیا کننده در فرانسه معرفی کرد.

به گزاش خیرگزاری رسا به نقل از خبرگزاری فرانسه(AFP)، وسوولود امیلین، شاعر معاصر روسی در مصاحبه ای در خصوص ادبیات غنی فرانسه، اسلام را تنها انرژی زنده و احیا کننده در فرانسه معرفی کرد.

وی در این مصاحبه با انتقاد از وضع موجود فرانسه گفت: امروز این کشور، شبیه یک قبرستان است و روح مردم خسته و افسرده است و این مسائل ناشی از جنگ جهانی دوم می باشد. این شاعر افزود: در جهان کنونی مسیحیت در اروپا رنگ باخته است و ادیان شرقی به ویژه اسلام در اروپا گسترش یافته است و ما در آینده نزدیک شاهد نابودی مسیحیت در اروپا هستیم.وی اظهار کرد: دین اسلام بهترین دین در میان ادیان و دین زنده و پر انرژی است و به سرعت در اروپا در حال رشد است.
امیلین همچنین گفت: دین اسلام قادر است که روح مرده مردم را زنده کند و به آن طراوت بخشد.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 23:14 PM |

     

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 23:12 PM |

پيش از اين ترجمه‌هايی از برخی سوره‌های قرآن كريم به زبان اوكراينی منتشر شده بود ولی ترجمه كاملی از آن وجود نداشت و اين ترجمه نخستين برگردان كامل كلام وحی به زبان اوكراينی به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از islam.in.ua، ترجمه كامل قرآن كريم به زبان اوكراينی به همت «والری ماكاروويچ بصيروف»(Valery Magafurovich Basyrov) در شهر «سيمفروپول»(Simferopol) پايتخت جمهوری خودمختار كريمه در اوكراين جنوبی منتشر شد.

بصيروف، مترجم قرآن به زبان اوكراينی در گفت‌وگو با مطبوعات ضمن ابراز خرسندی از اتمام موفق ترجمه قرآن گفت: با توجه به اينكه قرآن كريم يكی از كتاب‌های مهم و مطرح در جهان است و نيز با در نظر گرفتن نياز مسلمانان ساكن كريمه و اوكراين تصميم گرفتم كه اين كتاب را به صورت كامل ترجمه و در اختيار علاقمندان قرار دهم.

وی افزود: ترجمه قرآن كريم بزرگ‌ترين موفقيت من به عنوان يك نويسنده و مترجم به شمار می‌رود، آيات قرآن به قدری عميق و زيبا هستند كه هيچ شاعری با هيچ كلمه‌ای نمی‌تواند همانند آن‌ها را بسرايد و احساسی را كه از قرائت اين آيات در وجود انسان پديدار می‌شود به وجود بياورد.

وی همچنين از نمايش اين كتاب در نمايشگاه‌های بين‌المللی كتاب در سراسر جهان خبر داد.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 23:5 PM |

 یکتا

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 22:41 PM |

علل امکان وجود زندگی فرازمینی

 

ابتدا به نظر می‌آید که اطلاعات علمی ‌موجود، امکان پخش گسترده حیات هوشمند در جهان را کاملاً تصدیق می‌نماید. اولا  اگر موجودات زنده به طور طبیعی ضمن تکامل سیاره ما در زمین به وجود آمده‌اند، چنین تصوری منطقی است که تکامل مشابهی می‌تواند در اجسام فضایی دیگر از نوع زمین صورت گیرد. نکته دوم این است کربن که اساس شیمیایی ماده زنده است، یکی از فراوانترین عناصر در جهان است. نکته سوم بدین شرح است که به وسیله روش اخترشناسی مولکولی ثابت گردیده سنتز مولکولهای آلی پیچیده که از آن حیات آلی می‌تواند به وجود آید، در توده‌های گاز و گرد و غباری که فضای بین ستاره‌ای را اشغال نموده‌اند، انجام می‌گیرد. ولی تمام این مطالب در قلمرو استدلال نظری هستند، بگونه‌ای که واقعیت این مسئله بسیار پیچیده‌تر است.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 22:24 PM |

مقايسۀ دو شريعت اسلام و يهود


مسئله‌ای که به صورت هماهنگ در تمامی آیات اين سوره اسراء به چشم می‌خورد، مقایسۀ میان دو شریعت اسلام و يهود و لوازم آنها است، به عبارتی دیگر در این سورۀ مبارک، به صورت تلویحی، میان اسلام و یهود مقایسه‌ای صورت گرفته است که بیانگر عظمت بیشتر اسلام است و این مقایسه تا آخر سوره در مقاطعی گوناگون ادامه می‌یابد.

در ادامه، به برخی از اين موارد اشاره می‌شود:

مقایسۀ دو مسجد
قبله‌گاه مسلمانان را با تعبیر «مسجد الحرام» و بیت المقدس را با تعبیر «مسجد الأقصی» وصف می‌کند و اضافه می‌کند که ما اطراف مسجد الأقصی را مبارک کردیم، در حالی که مسجد الحرام برای تمامی جهان، مایۀ برکت است.

مقایسۀ دو کتاب آسمانی
دربارۀ تورات می‌فرماید: «ما آن را رهنمونی برای بنی‌اسرائیل قرار دادیم.» در حالی که در دهمین آیه، قرآن کریم را چنین وصف می‌کند: «قطعاً این قرآن به آیینی هدایت می‌کند که پایدارترین است».

مقایسۀ پیام دو کتاب
پیام محوری تورات را به این صورت بیان می‌کند که: «جز من کسی را وکیل خود نگیرید که بر او تکیه کنید.» و در آیۀ دهم، پیام قرآن کریم را ذکر می‌کند: «قطعاً این قرآن به آیینی هدایت می‌کند که پایدارترین است» که با پیام تورات قابل مقایسه است و از آن پس تا آیۀ 41 به بیان تکمیلی درسها و پیامهای قرآن کریم پرداخته است.
جدول زیر این مقایسه را تا حدودی نشان می‌دهد:
 

ردیف

 اسلام

یهود

1

 ﴿سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً ...﴾

سیر شبانۀ پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله): امری ویژۀ پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) همراه با تعبیر «عبده» که نهایت لطف در حق آن حضرت است.

در مقابل آنچه ویژۀ پیامبر (صلی الله علیه و آله) بیان شده است، ویژگی خاصی برای انبیای بنی‌اسرائیل دیده نمی‌شود.

2

 ﴿... مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ ...﴾
قبله‌گاه مسلمانان با واژۀ حرام توصیف شده است که به معنای حرم مورد حرمت و امن الهی است که در سوره‌های دیگر، با واژه‌های «مبارکاً» و «هدی للعالمین» نیز توصیف شده است.(آل عمران/ 96)

﴿... إِلَى الْمَسْجِدِ الأقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ ...﴾
مسجد الاقصی و آیا دانی که [تنها] اطراف آن را مبارک گردانیدیم (توضیح در متن درس)

3

ـ ﴿إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ﴾
ـ ﴿... يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ﴾
اشاره به اعتدال و جاودانگی قرآن و دین اسلام (برای همه و در همۀ زمانها)
ـ ﴿وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا﴾
بیان محورهای هدایت و خطوط هدایتی قرآن کریم

 ـ ﴿وَآتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ وَجَعَلْنَاهُ هُدًى لِبَنِي إِسْرَائِيلَ أَلا تَتَّخِذُوا مِنْ دُونِي وَكِيلاً﴾
اشاره‌ به حوزۀ مأموریّت تورات (تنها در میان بنی‌اسرائیل)
ـ ﴿أَلا تَتَّخِذُوا مِنْ دُونِي وَكِيلا﴾
اشاره‌ به پیام محوری تورات (توضیح در متن درس)

4

 ﴿فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ الآخِرَةِ لِيَسُوءُوا وُجُوهَكُمْ ...﴾
اشاره‌ای به پیروزی امت اسلامی در فساد دوم بنی‌اسرائیل و سیه‌رویی و ذلت آنان

﴿ذُرِّيَّةَ مَنْ حَمَلْنَا مَعَ نُوحٍ إِنَّهُ ...﴾
بیان یک امتیاز برای بنی‌اسرائیل
﴿وَقَضَيْنَا إِلَى بَنِي إسْرائِيلَ فِي الْكِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الأرْضِ مَرَّتَيْنِ ...﴾
ـ ذکر شرارت قوم بنی‌اسرائیل
ـ دست زدن به فساد و خونریزی، هنگام قدرت

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 22:5 PM |

توحيد و اقسام آن

ضد صفت شرك، توحيد است و از براى آن اقسامى چند است:

اول توحيد در ذات: يعنى ذات خدا را منزه داشتن از تركيب خارجى و عقلى و صفات او را عين ذات مقدّسش دانستن.

دوّم توحيد در وجوب وجود: يعنى واجب الوجود را منحصر كردن در خدا و نفى شريك از براى او در صفت واجبيّت وجود كردن. و در علم اخلاق بحث از اين دو قسم نمى‏شود.

سوم توحيد در تأثير و ايجاد: يعنى مؤثر در وجود را منحصر در پروردگار دانستن كه فاعلى و منشأ اثرى به غير از او نيست. و اين قسم توحيدى است كه در اينجا گفتگو از آن مى‏شود.

 

مراتب توحيد و اثرات آن

و از براى اين توحيد - همچنان كه گفته‏اند - چهار مرتبه است: «قشر قشر» و «قشر» و «لب» و «لب لب».

مرتبه اول: كه «قشر قشر» است، آن است كه: آدمى به زبان، كلمه توحيد را بگذراند و ليكن دل او از معنى آن غافل بلكه منكر معنى آن باشد، مثل توحيد منافقين. و فايده‏اى بر اين مترتب نمى‏شود مگر اينكه صاحب آن را در دنيا از شمشير شريعت محافظت مى‏نمايد.

مرتبه دوم: كه «قشر» باشد آن است كه: اعتقاد قلبى نيز به معنى كلمه توحيد داشته باشد و تكذيب اين كلمه را نكند، همچنان كه شأن اكثر عوام مسلمين است. و همين قدر توحيد اگر چه باعث صفاى قلب و شرح صدر نگردد و ليك صاحب خود را از عذاب آخرت محافظت مى‏كند، هر گاه معاصى موجب ضعف اعتقاد نشود.

مرتبه سوم: كه «لب» باشد عبارت است از آنكه: اين معنى بر او منكشف و ظاهر گردد به واسطه نورى كه از جانب حق - سبحانه و تعالى - بر او تجلى كند. پس اگر چه در عالم چيزهاى بسيار مشاهده كند و ليكن همه را صادر از يك مصدر مى‏بيند و كل را مستند به واحد حق ملاحظه مى‏كند و اين مرتبه مقام مقربين است.

مرتبه چهارم: كه «لب لب» باشد آن است كه: به غير از يك موجود نبيند و شريكى از براى خدا در وجود قرار ندهد. و اين مرتبه را اهل معرفت فناء في الله و فناء في التوحيد گويند، زيرا كه صاحب آن، خود را فانى دانسته. و اين مرتبه غايت وصول در توحيد است.

و چنان تصور نكنى كه وصول به اين مرتبه ممكن نيست و با وجود ملاحظه آسمان و زمين و ساير مخلوقات متكثّره و موجودات كثيره موجود را منحصر در يكى دانستن معقول نمى‏باشد، زيرا كه هر گاه از براى دل شدت استغراق در لجّه عظمت و جلال واحد حق و غلبه انوار جمال و كمال وجود مطلق حاصل شود و اشعّه اشراقات نور واجب الوجود بر آن احاطه كند و آتش محبت و انس، در كانون ضميرش افروخته گردد و ساير موجودات ضعيفه از نظر بصيرتش غايب مى‏شوند، و بالمره از غير يك وجود، غافل و «ذاهل» مى‏گردد.

نگويم در آن كس بجز يار نى             ولى غير او كس پديدار نى‏

در آن پرتو افكن يكى نور بود            كه از غير او ديده‏ها كور بود

همچنان كه كسى كه مشغول مكالمه سلطانى و مستغرق ملاحظه سطوّت او گردد بسيار مى‏شود كه از مشاهده غير، غافل مى‏شود. و عاشقى كه محو جمال معشوق باشد غير او را نمى‏بيند. و همچنان كه ستارگان در روز موجودند و ليكن چون نور آنها در جنب نور خورشيد ضعيف و مضمحل است به نظر نمى‏آيند. و از اينجا ظاهر مى‏شود كه كسى را كه غير يك وجود ملحوظ و كثرت مشاهده است در مرتبه توحيد ناقص و هنوز نور وجود صرف در روزن او پرتو نيفكنده است. آرى:

تا نگشتند اختران از ما نهان                        دان كه پنهان است خورشيد جهان

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 21:4 PM |

امام علی (عليه ‌السلام):

إضرِبُوا بَعضَ الرَّأيِ ببَعضٍ یَتَولَّدُ مِنهُ الصَّوابُ, وامخَضُوا الرَّأيَ مَخْضَ السِّقاءِ یُنتِج سَدیدَ الآراءِ.

نظرات گوناگون را در برابر هم قرار دهید، تا آنچه صواب است به دست آید و اندیشه‌ها را همانند به هم زدن مشک برای گرفتن کره به هم زنید تا آرای صحیح و استوار حاصل آید.

Keep different ideas together in order to catch the truth and agitate thoughts like agitating musk for butter in order to bring about the true and firm thoughts.
شرح غرر الحکم،‌ ج 2،‌ ص
 
 
 
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 20:54 PM |
پاسخ گورباچف به پيام امام‌‌خميني
روز هفتم اسفند ۱۳۶۷ «ادوارد شواردنادزه» وزير امور خارجه شوروي پاسخ «گورباچف »رئيس جمهور كشورش به نامه ۱۱ دي همان سال امام خميني (ه) را در حسينيه جماران براي امام قرايت كرد .
در اولين روز سال ۱۹۸۹ ميلادي ـ ۱۱ دي ۱۳۶۷ ـ نامه معروف و تاريخي امام‌خميني خطاب به ميخائيل گورباچف آخرين رييس جمهور اتحاد جماهير شوروي در زمينه مرگ كمونيسم و ضرورت پرهيز روسيه از اتكاء به غرب انتشار يافت.
اين نامه در شرائطي منتشر شد كه اتحاد جماهير شوروي هنوز به عنوان يك مجموعه برقرار بود، جنگ سرد خاتمه نيافته بود، ديوار برلين به عنوان نماد جدائي شرق و غرب، فرو نريخته بود و حاكميت كمونيسم بر قانون اساسي شوروي و بر مقدرات مردم در جمهوريهاي اين كشور، هنوز برقرار بود. با اين حال امام خميني در نامه عبرت‌آموز خويش به گورباچف از صداي شكسته شدن استخوانهاي ماركسيسم سخن به ميان آورد و وي را از روي آوردن به غرب براي حل مشكلات اقتصادي اتحاد جماهير شوروي برحذر داشت.

متن پيام امام‌خميني
متن نامه امام‌خميني به اين شرح است:(1)
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم
جناب آقاي گورباچف، صدر هيأت رئيسه اتحاد جماهير سوسياليستي شوروي
با اميد خوشبختي و سعادت براي شما و ملت شوروي، از آنجا كه پس از روي كار آمدن شما چنين احساس مي‌شود كه جنابعالي در تحليل حوادث سياسي جهان، خصوصاً در رابطه با مسائل شوروي، در دور جديدي از بازنگري و تحول و برخورد قرار گرفته‌ايد، و جسارت و گستاخي شما در برخورد با واقعيات جهان چه‌ بسا منشأ تحولات و موجب به هم خوردن معادلات فعلي حاكم بر جهان گردد، لازم ديدم نكاتي را يادآور شوم. هر چند ممكن است حيطه تفكر و تصميمات جديد شما تنها روشي براي حل معضلات 0حزبي و در كنار آن حل پاره‌اي از مشكلات مردمتان باشد، ولي به همين اندازه هم شهامت تجديدنظر در مورد مكتبي كه ساليان سال فرزندان انقلابي جهان را در حصارهاي آهنين زنداني نموده بود قابل ستايش است. و اگر به فراتر از اين مقدار فكر مي‌كنيد، اولين مسئله‌اي كه مطمئناً باعث موفقيت شما خواهد شد اين است كه در سياست اسلاف خود داير بر «خدازدايي» و «دين‌زدايي» از جامعه، كه تحقيقاً بزرگترين و بالاترين ضربه را بر پيكر مردم كشور شوروي وارد كرده است، تجديدنظر نماييد؛ و بدانيد كه برخورد واقعي با قضاياي جهان جز از اين طريق ميسر نيست. البته ممكن است از شيوه‌هاي ناصحيح و عملكرد غلط قدرتمندان پيشين كمونيسم در زمينه اقتصاد، باغ سبز دنياي غرب رخ بنمايد، ولي حقيقت جاي ديگري است. شما اگر بخواهيد در اين مقطع تنها گره‌هاي كور اقتصادي سوسياليسم و كمونيسم را با پناه بردن به كانون سرمايه‌داري غرب حل كنيد، نه تنها دردي از جامعه خويش را دوا نكرده‌ايد، كه ديگران بايد بيايند و اشتباهات شما را جبران كنند؛ چرا كه امروز اگر ماركسيسم در روشهاي اقتصادي و اجتماعي به بن‌بست رسيده است، دنياي غرب هم در همين مسائل، البته به شكل ديگر، و نيز در مسائل ديگر گرفتار حادثه است.
جناب آقاي گورباچف، بايد به حقيقت رو آورد. مشكل اصلي كشور شما مسئله مالكيت و اقتصاد و آزادي نيست. مشكل شما عدم اعتقاد واقعي به خداست. همان مشكلي كه غرب را هم به ابتذال و بن‌بست كشيده و يا خواهند كشيد. مشكل اصلي شما مبارزه طولاني و بيهوده با خدا و مبدأ هستي و آفرينش است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 20:34 PM |

تشديد حكومت مافوق اجتماعي
و سقوط نظام پهلوي

خليل جاهد پري
مدرس دانشگاه سيستان و بلوچستان، و كارشناس ارشد علوم سياسي

مقدمه
مهم‎ترين عامل قدرت اقتصادي در دوران محمدرضا پهلوي نفت و درآمدهاي حاصل از فروش آن بود. اين ماده سياه كه محمدرضا هميشه از آن به‎عنوان ماده شريف ياد مي‎كرد، بنيادهاي سياسي و اقتصادي حكومت را استوار نموده بود. در دوران حكومت محمدرضا، به موازات افزايش و يا كاهش درآمدهاي نفتي، تأثيرات قابل ملاحظه‎اي در حوزه‎هاي سياسي ـ اقتصادي ايجاد مي‎گرديد. در خلال دهه‎هاي سي و چهل خورشيدي، درآمدهاي نفتي به گونه‎اي بسيار نامحسوس افزايش يافت، اما به يكباره در اوايل دهه پنجاه به صورتي افسانه‎اي اين درآمدها به بيش از چهار برابر رسيد كه تأثير مهمي در ايران (در دو سطح حكومت و جامعه) بر جاي گذاشت. سؤال محوري اين پژوهش، حول اين موضوع است كه افزايش قيمت نفت چه تأثير مهمي در بعد سياسي بر نوع حكومت محمدرضا ايجاد نمود؟ فرض اوليه، اين است كه افزايش قيمت نفت و چهار برابر شدن درآمدهاي نفتي در ايران (درسال 1352) موجب تقويت قدرت اقتصادي محمدرضا پهلوي گرديد كه در نتيجه به عدم پاسخگويي بيشتر حكومت و استقلال آن از جامعه انجاميد. به موازات افزايش درآمدهاي نفتي، روند اخذ ماليات حكومتي نيز كمتر پيگيري شد و بدين ترتيب، حكومت از جامعه بيشتر از گذشته بي‎نياز گرديد. اين رويداد، يكي از عوامل مهم سقوط حكومت محمدرضا گرديد.
در اين مقاله كوشش خواهم كرد در ابتدا به دولت مافوق اجتماعي در جهان سوم پرداخته و سپس به روابط دو سويه ماليات‎ستاني و پاسخ‎گويي سياسي بپردازم. در ادامه به عواملي كه موجب تشديد دولت مافوق اجتماعي در ايران زمان محمدرضا گرديد و بر فقدان پاسخگويي هر چه بيشتر اين حكومت تأثير نهاد و در نهايت شاه را به يك ديكتاتور بلامنازع تبديل نمود، اشاره خواهم كرد.
يادآوري مي‎شود عامل فوق (تقويت دولت مافوق اجتماعي) تنها عامل سقوط حكومت محمدرضا نبود و عوامل مهم ديگري نيز مؤثر بودند كه نويسنده منكر آنان در سقوط حكومت پهلوي دوم نيست.
چارچوب نظري بحث
در تعدادي از كشورهاي جهان سوم، دولتهاي مافوق اجتماعي و يا رانتير (تحصيل دار) بر سر كارند. رانت در اصطلاح، سود اضافي است يا درآمدي كه از مواهب طبيعي عايد مي‎گردد. دولت رانتير را مي‎توان دولتي ناميد كه قسمت عمده درآمد خود را از منابع خارجي و نه از مردم و به شكل رانت دريافت مي‎كند. در چنين رژيمهايي، رانت (كه قسمت عمده‎اي از درآمد دولت را شامل مي‎شود) به دولتها اين امكان را مي‎دهد كه اتكاي آنان بر مردم كم شده و در نتيجه از طبقات جامعه مستقل شوند. در اين حالت، دولتها كمتر سعي مي‎كنند به مالياتهاي مردمي روي آورند و بيشتر از طريق همان رانت به حيات خود ادامه مي‎دهند. از طرفي، دولت نيز چون وابستگي به جامعه ندارد، خود را ملزم به پاسخ گويي (بيشتر از نوع سياسي) به شهروندان نمي‎داند. دولتهاي فروشنده نفت در جهان سوم را مي‎توان جزء دولتهاي مافوق اجتماعي دانست. در اين جوامع درآمد نفت ـ كه مستقيماً به حكومت تعلق مي‎گيردـ مايه كاهش وابستگي به اجتماع در زمينه دريافت ماليات شده و به صورت سرچشمه‎اي تقريباً منحصر به فرد قدرت اقتصادي و اجتماعي در مي‎آيد، قدرتي كه به شدت از كوششهاي مولد جامعه جداست. بنابراين مي‎توان گفت دولت نفتي، دولتي نيست كه از مالياتهاي مردم ارتزاق نمايد.
ارتزاق دولت نفتي از نفت است و به ميزان افزايش درآمد نفتي، قدرت دولت نفتي نيز افزايش مي‎يابد. همچنين، استفاده انحصاري دولت از نفت به اين نهاد امكان مي‎دهد كه به يك نقش فراطبقاتي روي آورد. علاوه بر اين، پديده مذكور، دو اثر مهم ديگري نيز در روند استفاده انحصاري دولت از نفت مي‎تواند به ارمغان آورد: نخست آنكه به گونه‎اي مشخص و مشهود بخش خصوصي را تابع خود گرداند و آن را از حركت مستقل به‎عنوان سرمايه‎دار ملي باز دارد و دوم آنكه، نيرومندي و ناتواني دولت با درآمد نفت و قيمت آن خود تابعي از بازار جهاني شود. در چنان شرايطي دولت ديگر نه كارگزار و نه جواب‎گوي جامعه است. در چنين جوامعي دولت فقط به رشد اقتصادي توجه دارد، در نتيجه دموكراسي در اين جوامع پا نگرفته و يا كم دوام است. احزاب نيز يا وجود نداشته و يا به صورتي فرمايشي است. فساد در بين كارگزاران حكومت و به خصوص شخص اول آن كاملاً چشمگير است و اين به‎خاطر عدم نظارت مردم و فقدان پاسخگويي كارگزاران حكومتي است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 20:17 PM |

دين‎ستيزي پهلوي و گفتمان ديني
از آيت‎الله حائري تا امام خميني

دكتر سيدمصطفي ابطحي
رييس دانشكده علوم سياسي واحد دانشگاه آزاد اسلامي، و مدير مسؤول فصلنامه علوم سياسي

آغاز جنگ جهاني اول، پاياني بر سلطنت قاجار و بستري براي شكل‎گيري «پهلويسم» بود. عناصر و مؤلفه‌هاي اساسي گفتمان پهلويستي عبارت بودند از:
1. شوونيسم (ناسيوناليسم افراطي ايران)؛
2. شبه مدرنيسم (غرابگرايي) و يا به تعبير ديگر مدرنيسم كاذب؛
3. سكولاريزم.
با استقرار رضاخان بر مسند حكومت، پروژة كلاسيك تجدد ايراني شكل گرفت و دولت مطلقة شبه مدرن تكوين يافت. دولت مطلقه‌اي كه مهم‎ترين كار‌كردش فرايند بازسازي و نوسازي آمرانة كشور بود. در اين دوره، اغلب كارگزاران سياسي براين باور بودند كه براي برقراري حكومت قانوني و ترقي اجتماعي ضرورتي ندارد كه دستگاه دولت حتماً ضد استبدادي و نمايندة اقشار ملت باشد؛ بلكه در چنين شرايطي يك دستگاه سازمان يافته، متمركز و نيرومند كشوري لازم است تا اوضاع را كنترل نمايد. به خاطر وجود همين انديشه بود كه كارگزاران سياسي جوان كه خود از پرچم‌داران اصلاح‌طلبي اوائل دهه 1300 محسوب مي‌شدند از قدرت گرفتن و سپس سلطنت رضاخان حمايت كردند. بنابراين، انديشه‌اي كه طرفدار شكل دادن دستگاه دولت مشروطه بوده، مبدل به انديشه‌اي شد كه در شكل دادن دستگاه نيرومند دولتي نقش مهمي ايفا نمود تا جلوه‌اي از مدرنيسم دولتي شكل گيرد.
نتيجة مسلم مدرنيسم دولتي و غيردولتي، ديكتاتوري رضاخان و افزايش نفوذ دولت در عرصه‌هاي سياسي اجتماعي و اقتصادي جامعه بود. اقدام رضاشاه، در جهت مدرن‌سازي سريع جامعه از بالا به همراه برنامه‌هاي فرهنگي و آموزش، به ايجاد فرهنگ دوگانه در ايران منجر شد. وضعيتي كه در آن طبقات بالا عموماً مقلد ارزشهاي غربي در جامعه شده و نسبت به فرهنگ بومي و سنتي چندان توجهي نمي‌كردند. اين طبقات كه به ندرت فرهنگ مذهبي اكثريت هموطنان خود را درك مي‌كردند به عنوان حاملان ارزشهاي غربي توسط دولت مورد حمايت قرار گرفتند.
جهت‌گيري سياست فرهنگي در دوران رضاخان را مي‌توان در دو محور زير خلاصه نمود:
1. ايران‌گرائي با تاكيد بر لزوم تجديد عظمت ايران باستان؛
2. مخالفت با مذهب و روحانيت و از بين بردن نهادهاي مذهبي.
ايران‌گرائي و تجديد عظمت ايران باستان
دوران حكومت رضاشاه، دوران چيرگي ناسيوناليسم تندرو در اروپا بوده و گروهي از روشنفكران آن روزگار در ايران، دنباله‌رو اين مكتب بودند. ناسيوناليسم ايراني نمايندگان فكريي داشت كه در راه بسط آن كوشش مي كردند و برخي از آنان نيز در دولت بودند. رضاشاه نيز با كارهايش تجسم اين ايرانيت و
پيش برندة آن شناخته مي‌شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 20:11 PM |
مورگان شوستر
روز ۲۴ آذر سال ۱۲۹۰دولت روسيه تهديد كرد چنانچه ظرف مدت شش روز مورگان شوستر خزانه دار كل ايران از اين كشور اخراج نشود و استخدام اتباع خارجي از اين پس تحت اجازه روس و انگليس قرار نگيرد تهران را با چهارهزار سرباز اشغال خواهد كرد ...
سياست داخلي و خارجي ايران در قرن نوزدهم و دهه اول قرن بيستم ميلادي، برآيند رقابت روسيه و انگلستان در داخل كشور بود. اين رقابت با پيامدهاي منفي فراواني روبرو بود، به‌طوري كه برخي دولتمردان ايران را به نزديك شدن به يك قدرت سوم ترغيب كرد. اگرچه اين گرايش در بسياري از موارد با هدف كاستن از تبعات منفي آن رقابتها صورت مي‌گرفت، اما مجريان اين سياست به‌ويژه در سالهاي پس از مشروطيت، تلاش كردند تا از اين رويكرد بهره‌برداريهاي اقتصادي، نظامي و امنيتي نيز به‌عمل آورده و حتي‌الامكان اصلاحاتي را در سيستم مالي، اداري و انتظامي كشور بوجود آورند. استخدام «مورگان شوستر» امريكائي راهكاري براي تحقق اين اهداف بود. مورگان شوستر (1960ـ1877م) حقوق‌دان امريكايي پيشتر در اداره گمركات فيليپين خدمت كرده و بعداً عضو هيأت عالي حكومت آمريكا در فيليپين شده بود. او مدتي نيز سرپرستي اداره گمركات كوبا را برعهده داشت. شوستر زماني كه مأمور خدمت در ايران شد، به شغل وكالت مشغول بود. او و هيأت همراه در زمان حيات مجلس دوم مشروطه توسط بعضي دولتمردان، ظاهراً براي ساماندهي امور اداري و اصلاح اوضاع مالي ايران وارد كشور شدند. اما حضور روسيه و انگلستان در ايران مانع از آن شد كه اين اقتصاددان آمريكائي بتواند اهداف و طرحهاي خود را در سيستم اداري و مالي كشور به اجرا درآورد. به همين دليل مدت زمان مأموريت وي و هيأت همراه در داخل كشور بيش از 8 ماه داوم نيافت و وي متعاقب اولتيماتوم روسيه، ناچار شد به اتفاق همراهانش، ايران را ترك كند.
علت آن كه دولتمردان ايران، امريكايي‌ها را براي حل معضلات اقتصادي و امنيتي خود برگزيدند، دو اصل اساسي بود. اين دو اصل عبارت بودند از:
1ـ امريكا به دليل فاصله جغرافيايي زياد از ايران منافع كمتري در كشور داشت.
2ـ امريكا لااقل تا زمان مورد بحث اهداف، استعماري در منطقه نداشته و مانند روسيه و انگلستان نزد مردم ايران بدسابقه نبود.
البته امريكايي‌ها به دليل آنكه در صدد پايان بخشيدن به دوران انزواي خود بودند و به دكترين «سياست جهاني» مي‌انديشيدند، از دعوت دولتهايي چون ايران براي حضور در عرصه‌هاي اقتصادي و سياسي استقبال مي‌كردند.
بدين ترتيب شرائط داخلي و خارجي براي دولتمردان ايراني به منظور تحقق سياست نزديكي به قدرت سوم از راه استخدام كارشناسان آمريكائي فراهم بود؛ سياستي كه از جمله اهداف مجريان آن، سروسامان دادن به اوضاع آشفتة مالي و اداري ايران بود. در دهه پاياني قرن نوزدهم ميلادي سامانه اداري كشور، به دليل حوادث ناشي از نهضت مشروطه ناكار آمد شده بود. در تهران دولت مقتدر مركزي وجود نداشت. از نظر مالي نيز به دليل استقراضهاي پيش از مشروطه، كشمكشهاي داخلي، اشغال برخي از نواحي كشور توسط نيروهاي بيگانه و هرج‌ومرجهاي حاصل از آن، شرائط دشواري فراروي دولتمردان ايران قرار داشت.
نتيجه اين بحرانها عمر كوتاه كابينه‌ها و آمد و رفت سريع آنها بود. در چنين شرائطي ميرزا حسينقلي‌خان نواب، وزير امورخارجه دولت مستوفي‌الممالك، در چهاردهم دي 1289 در تلگرافي به كاردار سفارت ايران در امريكا مأموريت داد تا موضوع استخدام كارشناسان مالي امريكا براي ساماندهي و اصلاح اوضاع مالي ايران را با دولت آن كشور مطرح كند. اين درخواست با موافقت دولت امريكا روبرو شد و در 13 بهمن 1289 نيز مورد تاييد نمايندگان مجلس شوراي ملي نيز قرار گرفت. بدين ترتيب مورگان شوستر و 4 مستشار امريكايي ديگر براي اصلاح امور دارائي، خزانه‌داراي، دادگستري و ژاندارمري استخدام شدند و پس از عقد قرارداد با دولت ايران در 17 ارديبهشت 1290 ش. همراه با خانواده‌ها خود وارد ايران شدند.
پس از ورود شوستر به ايران از آنجا كه مأموريت اعلام شده وي ساماندهي امور مالي بود، بي‌درنگ به‌عنوان خزانه‌دار كل منصوب و مأمور انجام اين مهم گرديد. او گامهايي براي بهبود وضع مالياتها و گمركات به‌عنوان منابع اصلي درآمد‌هاي دولت ايران برداشت . اما وخامت اوضاع مالي كه ناشي از سياستهاي نادرست دولتهاي پيش از مشروطيت و كشمكشهاي پس از آن بود، كار مورگان شوستر را پيچيده و دشوار ساخته بود. اين وخامت در كنار شورشها، درگيريهاي قومي، تهديدها، هزينه‌هاي سنگين حضور نيروهاي بيگانه در كشور، ضعف دولت مركزي، نفوذ بيش از حد رؤساي قبائل و خوانين محلي و كارشكني‌هاي آنها و ناخشنودي بسياري از افراد صاحب نفوذ از اقدامات شوستر براي نهادينه ساختن امورمالي كشور، موانعي عمده در مسير اقدامات وي براي اصلاح امور مالي ايران ايجاد كرده بود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 20:0 PM |
خونریزی


انواع خونريزي خارجي

خونريزي سرخرگي (شرياني):

سرخرگ‌ها ديواره‌هاي محكمي دارند كه خون را تحت فشار زيادي قرار مي‌دهند. بنابراين، خونريزي سرخرگي اغلب با فشار و شديد است و با هر تپش قلب فوران مي‌كند و شديد مي‌شود. در اين حالت خون با فوران خارج مي‌شود و رنگ آن معمولاً قرمز روشن است. خونريزي سرخرگي معمولاً شديد است و از آنجايي كه فشار زيادي دارد، لخته شدن خون
– كه خونريزي را متوقف مي‌كند – به دشواري صورت مي‌گيرد اگر سرخرگ قطع شده بزرگ باشد، خونريزي مي‌تواند در عرض چند دقيقه بيمار را از پاي درآورد.
 
خونريزي سياهرگي (وريدي):

سياهرگ‌ها خون را با فشار كمتري به سمت قلب منتقل مي‌كنند. خونريزي سياهرگي اغلب جريان ثابتي دارد و خون به آرامي جريان مي‌يابد و رنگ آن قرمز تيره است و امكان دارد كه بسيار شديد باشد. 
 
خونريزي مويرگي:

از آنجايي كه مويرگ‌ها خيلي ظريف و كوچك هستند، خونريزي‌هاي مويرگي غالباً جريان كندي داشته و ترشح مي‌باشند. رنگ خون قرمز است و معمولاً روشن‌تر از رنگ خون سرخرگ مي‌باشند. خونريزي مويرگي معمولاً به علت زخم و يا خراشي كوچك بوجود مي‌آيد. اين نوع جراحت معمولاً ايجاد آلودگي پوستي مي‌كند و احتمال عفونت بافتي آن وجود خواهد داشت جراحي‌هاي بزرگ نيز اغلب به همراه خونريزي مويرگ‌هاي اطراف رگ اصلي مي‌باشند.
 
اقدامات اوليه در خونريزي خارجي

فشار مستقيم:

مؤثرترين روش در كنترل خونريزي از طريق فشار مستقيم است و به اين طريق انجام مي‌شود كه روي موضع را 10 تا 15 دقيقه بدون برداشتن دست و يا كم كردن فشار ادامه دهيد، فشار ثابت و محكمي به زخم وارد آوريد تا خونريزي قطع شود.

همين كه خونريزي مهار شد، باندي را محكم برسطح زخم پيچيده و «پانسمان فشاري» ايجاد كنيد. كاربرد پانسمان فشاري به منظور ايجاد فشار كافي و مستقيم به زخم است تا خونريزي كنترل شود. چندين لايه گاز استريل بر روي زخم بگذاريد. يك لايه ضخيم باند بر روي گازهاي استريل قرار دهيد. لايه ضخيم مناسب براي خونريزي حاد، گازهاي چند لايه‌اي است.

اگر براي خونريزي حاد از پانسمان فشارنده استفاده كرده‌ايد نبض مجروح را، درست در انتهاي ناحيه ضايعه ديده، امتحان كنيد چرا كه ممكن است در اثر فشار زياد، جريان خون در دست و يا پاي مجروح متوقف شود. اگر نبض بيمار را احساس نمي‌كنيد فشار را كمي كاهش داده تا مجدداً جريان خون برقرار شود،‌بايد به طور مداوم در ضمن درمان نبض مجروح را كنترل كنيد. در بعضي موارد قطع يك سرخرگ اصلي جريان خوني را كه براي ايجاد ضربان لازم است متوقف مي‌كند.
 
فشار بر نقاط فشار:

روش فشار مستقيم ممكن است به دليل شدت جراحت وارده و يا نوع زخم غيرممكن باشد و يا به دليل خونريزي بيش از حد نتواند خونريزي را كنترل كند. در اين گونه موارد بر روي سرخرگ اصلي در نقطه‌اي بالاتر از محل خونريزي جايي كه سرخرگ از روي يك استخوان عبور مي‌كند (نقاط فشار) فشار وارد مي كنيم تا خون به قسمت – زخم نرسد و آنقدر فشار مي‌دهيم تا خونريزي قطع شود. البته فشار بر روي سرخرگ نبايد بيش از 10 دقيقه طول بكشد.
 
بالانگه داشتن عضو:

يعني بالاتر از سطح قلب قراردادن عضو مجروح كه اين عمل مخصوصاً اگر خونريزي دردست يا ساق پا باشد به راحتي امكان‌پذير است. كه به علت نيروي جاذبه فشار خونريزي كمتر مي‌شود. در صورت وجود شكستگي در عضو استفاده از اين روش محدوديت دارد.
 
بستن تورنيكه:

اين روش فقط زماني انجام مي‌شود كه كوشش‌هاي قبلي جهت كنترل خونريي موثر واقع نشود و يا در مواقعي كه اندام قطع گرديده و نگراني در مورد از بين رفتن بافت‌هاي پايين‌تر از محل بستن تورنيكه نباشد. تورنيكه را گرو و شريان بند يا رگ‌بند نيز مي‌گويند. براي اين روش پارچه يا دستمالي به پهناي حدود 5 سانتي‌متر را بالاتر از محل خونريزي طوري مي‌بنديم كه خونريزي قطع شود و بيمار را سريعاً به بيمارستان مي‌رسانيم. اين روش فقط در اندام‌ها (دست و پاها) قابل استفاده است و بيشتر از 5/1 ساعت نبايد طول بكشد چون باعث تخريب بافت پايين‌تر از آن مي‌شود. و براي جلوگيري از عوارض آن بهتر است هر 15 دقيقه يكبار بازشده و دوباره بسته شود.
 
اقدامات اورژانس در خونريزي خارجي در اثر ورود يك شيء خارجي برنده:

موقعي كه جسم خارجي در زخم وجود دارد نبايد جسم خارجي را از زخم بيرون كرد چون باعث تشديد خونريزي مي‌شود. بعضي مواقع خونريزي خارجي در اثر ورود يك شيء خارجي برنده مانند تركش و يا چاقو ايجاد مي‌شود كه ممكن است در محل زخم باقي‌مانده باشند.

كنترل اين نوع خونريزي‌ها در صحنه حادثه مانند ساير خونريزي‌هاي خارجي است به جز اينكه هيچگاه نبايد جسم خارجي باقيمانده را خارج كرد در اين موارد دور تا دور انتهاي بيروني جسم خارجي را آنقدر گاز تميز يا يك حوله لوله شده قرار مي‌دهيم تا بلندي پانسمان با انتهاي جسم خارجي هم سطح شود سپس روي آن را باندپيچي كرده و از روش‌هاي ديگر كنترل خونريزي خارجي نيز استفاده مي‌كنيم. در اين موارد اگر جسم خارجي را بيرون بياوريم ممكن است خونريزي خارجي شديدتر شود چرا كه ممكن است قسمتي از رگ بريده شده توسط خود جسم خارجي مسدود شده باشد و به كنترل خونريزي كمك كند ولي با برداشتن آن محل خونريزي دهنده وسيع‌تر شده يا اينكه در ضمن بيرون كشيدن مي‌تواند رگ‌هاي مجاور را نيز پاره كند و خونريزي را شديدتر نمايد.
 
نشانه‌هاي شوك در خونريزي خارجي:

شخصي كه خون زيادي از دست داده است، دچار شوك مي‌شود. در مراحل اوليه فرد بي‌قرار و مضطرب است ولي كم كم با پيشرفت شوك فرد گيج و خواب آلوده شده نهايتاً كاملاً بيهوش مي‌شود. از جمله نشانه‌هاي شوك: ضربان قلب سريع، تنفس سريع و سطحي، پوست سرد و مرطوب و مجروح، پرخاشگر، مضطرب و آشفته مي‌شود و شايد تغييري در سطح هشياري‌اش ايجاد شود. حتي اگر خونريزي به ظاهر جدي نباشد ولي نشانه‌هاي شوك در مجروح ديده شود، خونريزي خطرناك خواهد بود. در هر صورت شما بايد قبل از بروز نشانه‌هاي شوك، درمان را شروع كنيد. چرا كه وقتي شوك ايجاد شود، ممكن است ديگر درمان موثر واقع نشود. با ديدن هرگونه خونريزي شما بايد خود را براي مقابله با شوك و با گسترش آن آماده كنيد.
 
خونريزي خارجي خطرناك:

كاهش زياد خون بسيار خطرناك است، ميزان خون كه از بدن خارج شود و براي مجروح ايجاد خطر نكند، در اشخاص مختلف متفاوت است. معمولاً كاهش خون به ميزان 25 الي 40 درصد حجم كل خون، وضعيت خطرناكي ايجاد مي‌كند.

با استفاده از يك سري نشانه‌هاي مشخص، ديگر احتياجي به برآورد حجم كلي خون مجروح نخواهد بود. كاهش فوري يك ليتر خون از مجروح بزرگسال، وضعيتي خطرناك به حساب مي‌آيد. براي كودكان، به نسبت سن و وزنشان، كاهش يك چهارم تا يك دوم حجم خون، خطرناك است و در نوزادان حتي كاهش 24 ميلي‌ليتر خون بسيار خطرناك خواهد بود. تشخيص و متوقف كردن خونريزي خارجي بخشي از اقدامات اوليه درمان است. كنترل خونريزي‌هاي شديد كه معمولاً از نوع سرخرگي و يا سياهرگي هستند، در اولويت قرار دارند. خصوصاً مغز، سلول‌هاي عصبي و كليه‌ها نسبت به كاهش خونرساني حساس هستند.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 19:44 PM |

چای زنجیلی

  Ginger Tea چای زنجبیلی


زنجبیل که از قدیم الایام مورد مصرف مردم ایران، هند و چین بوده است، امروزه در تمام دنیا به عنوان گیاهی دوست داشتنی مصرف می شود.

زنجبیل تازه و شربت زنجبیل یا چای زنجبیل در بدن گرما تولید کرده و بدین وسیله مواد سمی و زائد بدن را بصورت عرق از بدن خارج می سازد. این گیاه برای خانم هایی که عادت ماهیانه  آنها عقب می افتد، نیز تجویز شده است.

به نظرمی رسد که استفاده از چای زنجبیل هضم را آسان کرده و اثرات سودمندی در رفع تهوع  خواهد داشت، همچنین به عنوان درمانی سنتی برای سرماخوردگی، گلودرد  و آنفلوآنزا  به کار می رود.

تهیه چای زنجبیل بسیار ساده است، اما آشنایی با اصول آن مهم می باشد، چرا که برخی افراد بدون آگاهی از چگونگی تهیه ی آن، پودر زنجبیل را در  چای آماده  می ریزند و به دلیل اینکه ذرات زنجبیل غیر قابل حل در آب است، نه تنها ظاهر بدی به نوشیدنی می دهد، بلکه طعم آن را نیز نامطبوع می کند.

درحالی که با اندکی دقت می توان نوشیدنی بسیار گوارای زمستانی با استفاده از زنجبیل تهیه کرد.

 تهیه چای زنجبیل :

4 فنجان آب و
ریشه تازه زنجبیل تقریبا 2 بند انگشت

- پوست زنجبیل را کنده ( بهتر است بتراشید) و سپس آن را به شکل ورقه های بسیار نازک برش دهید.

- آب را در ظرفی مناسب جوش بیاورید و در اولین لحظات جوش آمدن آب، ورقه های زنجبیل را به آن اضافه کنید.

- در ظرف را بگذارید.

- حرارات را کم کنید و اجازه بدهید 15 تا 20 دقیقه بماند.

- سپس محلول حاصله را صاف کنید.

برای ایجاد طعم بهتر می توانید به آن عسل  و لیمو ترش  هم اضافه کنید. البته اگر این چای را برای درمان سرماخوردگی  و آنفلوآنزا می نوشید، آن را شیرین نکنید.


جهت برطرف کردن مزه ی تند چای زنجبیل استفاده توام زنجبیل با برگ نعناع  به شکل میکس شده (یعنی کاملا مخلوط شوند) در تهیه چای را به عنوان راهکاری برای حذف این تندی به شمار می آید البته با افزودن آب بیشتر نیز می توان از تندی آن کاست.

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 19:23 PM |

 


خندیدن یکی از بهترین داروها می باشد. همچنین خندیدن، یک رژیم لاغری مناسب را به وجود می آورد.

رژیم خنده در چند مرحله کمک به کاهش وزن می کند:
مرحله اول: به خاطر آنکه شما در یک زمان نمی توانید، هم بخندید و هم غذا بخورید، لذا خندیدن از خوردن غذا جلوگیری می کند.

مرحله دوم: خندیدن باعث افزایش ضربان قلب و تنفس می شود. همچنین باعث افزایش دمای درون بدن می گردد و بالاخره باعث افزایش سوخت کالری می شود.

 
مرحله سوم: مدارکی در دست است که نشان می دهد، خنده میزان کالری که هم اکنون مصرف شده و میزان کالری که در زمان گذشته مصرف شده و تبدیل به چربی شده را مصرف می کند.

خنده درمانی در موارد زیر استفاده می شود:

کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از بیماری و کاهش وزن.

خنده درمانی نسبت به دارو درمانی بسیار مفیدتر است و در مدت کوتاهی می تواند بیمار را درمان کند.

خنده و وزن
هنگامی که افزایش وزن می یابید، ممکن است خوشحالی و سرزندگی خود را از دست بدهید و افسرده شوید.

در بسیاری از تحقیقات ثابت شده است که، افرادی که می خندند نسبت به آن هایی که نمی خندند، راحت تر وزن خود را کم می کنند.

پس فقط بخندید و نگران افزایش وزن خود نباشید.

چگونه می توان احساس گرسنگی را از بین برد؟
شما تصمیم دارید لاغر شوید، ولی احساس گرسنگی به طور ناگهانی اتفاق می افتد و شما به غذا فکر می کنید. بعد عصبی می شوید، چرا که برای کاهش وزن نباید زیاد غذا بخورید.

هنگامی که خیلی گرسنه هستید، اصلا فکر نمی کنید که چه می خورید و به چه مقدار. معمولا اشخاصی که خیلی گرسنه اند، غذایی می خورند که سالم نیست و هیچ فایده ای برای بدن ندارد و به اصطلاح شکم پُرکن است.

برای جلوگیری از این احساس می توانید:

دقت کنید که چه زمانی این احساس گرسنگی به شما دست می دهد و سعی در کنترل آن کنید. برای مثال، بعضی افراد با دیدن تبلیغات تلویزیونی، احساس گرسنگی می کنند.

یک برنامه غذایی منظم برای خودتان تنظیم کنید. در این برنامه مشخص کنید که چه باید بخورید و در چه زمانی باید بخورید.

به جای خوردن، بخندید و بخندانید، تلفن بزنید، کتاب بخوانید، نامه بنویسید، اتاقتان را تمیز کنید و... .

با دوستانتان به گردش بروید.

اگر باز گرسنه بودید، میوه و یا سبزی بخورید.

"برای سلامتی خود همیشه بخندید و خندان بمانید."

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 19:16 PM |

شکلات تیره فشار خون را پایین می اورد

   

تحقیقات تازه حاکی است که خوردن روزانه مقداری شکلات تیره می تواند باعث کاهش فشار خون شود و در نتیجه از خطر سکته مغزی بکاهد.
در این مطالعه 44 داوطلب مبتلا به فشار خون بالا به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه روزانه شش گرم شکلات تیره (dark) مصرف کردند و گروه دیگر همین مقدار شکلات سفید.

محققان در نشریه "امریکن مدیسین" (JAMA) نوشتند فشار خون اعضای گروه اول کمی افت کرد اما گروه دیگر شاهد هیچگونه تغییری نبود.


با این حال بنیاد قلب بریتانیا اخطار داد که شکلات "جزو تنقلات است، نه داروها".

این موضوع که کاکائو دارای خواص بهداشتی است تازگی ندارد و پژوهش های قبلی نیز حاکی بود که می تواند فشار خون را پایین آورد.

این خاصیت به مواد شیمیایی موجود در این گیاه به نام "فلاوانول"ها نسبت داده می شود.


چربی و شکر

با این حال تصور می شد که برای کاهش فشار خون لازم است مقدار زیادی شکلات تیره مصرف شود و به علاوه فواید آن به خاطر بالا بودن مقدار چربی و قند در شکلات خنثی می شود.

اما محققان در بیمارستان دانشگاه کلن گفتند که آنها نشان داده اند که با مصرف تنها مقدار اندکی شکلات - به اندازه روزانه 30 کالری - می توان به نتیجه رسید.

آنها 44 نفر در فاصله سنی 56 تا 73 ساله را که از نظر فشار خون به دو گروه تقسیم می شدند مورد مطالعه قرار دادند.


فشار خون یک گروه بین 85/130 تا 89/139 بود که به "پیش فشارخون بالا" (prehypertension) موسوم است. فشار گروه دیگر 90/140 تا 100/160 بود که به فشار خون بالای مرحله یک موسوم است.

میزان وزن، گلوکوز و چربی بدن هیچ یک از کسانی که شکلات تیره مصرف کردند در دوره مطالعه تغییری نکرد.

اما فشار "سیستولیک" (رقم بالایی) آنها به انداز 9/2 میلی متر جیوه و فشار "دایاستولیک" (رقم پایینی) 9/1 افت کرد.

محققان اشاره کردند که هرچند این افت اندک، اما از لحاظ تاثیر کلینیکی قابل توجه است. آنها نوشتند که کاهشی به اندازه 3 میلیمتر جیوه می تواند "خطر نسبی مرگ در اثر سکته مغزی را 8 درصد، در اثر بیماری قلبی را به اندازه 5 درصد و در اثر سایر علل را به اندازه 4 درصد کاهش دهد."


آنها همچنین تاکید کردند که مصرف چند تکه شکلات تیره در روز خیلی آسانتر از "تغییرات مشکل در عادات" برای کاهش فشار است.

با این حال سارا استانر متخصص تغذیه در بنیاد قلب بریتانیا گفت "مهم است به یاد داشته باشیم که شکلات همچنین پر از چربی و کالری است بنابراین زیاده روی در خوردن آن برای قلب خوب نیست."

"میوه ها و سبزیجات طیفی از پلی فنول ها را علاوه بر ویتامین ها و مواد معدنی به بدن می رسانند. بنابراین مصرف روزانه پنج وعده میوه و سبزیجات در روز بهترین راه حفاظت از قلب است - و در ضمن لازم نیست نگران زیاد خوردن آن باشید."

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 19:10 PM |

Have you ever seen a river over a river?......

 

[]

 

Even after you see it, it is still hard to believe!

Water Bridge in Germany. What a feat!

Six years, 500 million euros, 918 meters long.......now this is engineering!

This is a channel-bridge over the River Elbe and joins the former East and West Germany ,

as part of the unification project. It is located in the city of Magdeburg , near Berlin.

The photo was taken on the day of inauguration... 

 

To those who appreciate engineering projects, here's a puzzle for you armchair engineers

and physicists. 

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 18:47 PM |

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 18:46 PM |

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 18:45 PM |

امام صادق (ع):

فرمود: « مصيبت روز کشته شدن حسين(ع) بس بزرگتر از مصيبت ديگر ايام [ سوگواري ] است، و اين از آن لحاظ است که خاندان کسا، که گراميترين مردم نزد خدايند، پنج نفر بودند ؛ چون پيامبر (ص) از جمع آنان درگذشت ، امير المؤمنين و فاطمه و حسن و حسين (ع) باقي ماندند و مايه تسلي و آرامش مردم بودند . با درگذشت [ شهادت ] فاطمه (س) امير المؤمنين و حسن و حسين (ع) تسلي بخش مردم به شمار مي‌آمدند . با درگذشت امير المؤمنين (ع) حسن و حسين (ع) ملجأ و مايه آرامش مردم بودند و چون حسن (ع) درگذشت مردم به حسين (ع) آرامش مي‌جستند . اما با کشته شدن حسين (ع) ديگر از اصحاب کسا ، کسي باقي نماند که بدو تسلي جويند و رفتن او برابر با رفتن همه آنان بود ، همان گونه که باقي ماندن او برابر با باقي ماندن تمامي آنان به شمار مي‌آمد . از اين رو مصيبت روز [ شهادت ] او از ديگر ايام مصائب [ شهادت خاندان پيامبر (ص) ] بزرگتر است » .

منبع :  کتاب چهل حديث صفحه 64 و 65

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sun 19 Dec 2010 و ساعت 12:23 PM |
مصیبت حضرت علی اصغر به روایت مقاتل؛
امام حسين عليه السلام على اصغرش را در آغوش گرفت و به سوى قوم رفت، خطاب به قوم فرمود: «شما برادر و فرزندان و يارانم را كشتيد و از آنها جز اين كودك باقى نمانده كه از شدت تشنگى مثل مرغ دهان باز مى‏كند و مى ‏بندد اين كودك كه گناه ندارد، نزد شما آورده ‏ام تا به او آب بدهيد.»
 هنگامى كه همه ياران و اصحاب امام حسين عليه السلام به شهادت رسيدند، نداى غريبانه امام بلند شد:

«هل من ذاب يذب عن حرم رسول الله ... هل من مغيث‏ يرجوا الله باغثتنا»

 «آيا حمايت كننده‏اى هست تا از حرم رسول خدا صلى الله عليه و اله و سلم حمايت كند؟ آيا فريادرسى است كه براى اميد ثواب ما را يارى كند؟»

وقتى كه اين ندا به گوش بانوان حرم رسيد، صداى گريه و شيون آنها بلند شد، امام كنار خيمه آمد و به زينب عليها السلام فرمود: فرزند كوچكم را به من بده تا با او وداع كنم، كودك را گرفت، همين كه خواست ببوسد حرمله تيرى به سوى گلوى نازك او رها كرد، آن تير به گلوى او اصابت نمود، و سرش را ذبح كرد.

كه در اين باره سيد حلى می گويد:

 «و منعطفا اهوى لتقبيل طفله فقبل منه قبله السهم منحرا»

 يعنى: «امام حسين عليه السلام براى بوسيدن كودك شيرخوار خود خم شد، اما تير قبل از امام بر گلوگاه او بوسه داد.»

 امام آن كودك را به زينب عليها السلام داد و فرمود: او را نگهدار، و دستش را زير گلوى كودك گرفت، پر از خون شد، آن خون را به طرف آسمان پاشيد و گفت:

«هون ما نزل بى انه بعين الله تعالى‏»

يعنى: «چون خداوند اين منظره را مى ‏بيند، آنچه از اين مصيبت بر من وارد شد برايم آسان است‏.»

 و در احتجاج آمده: «امام حسين عليه السلام از اسب پياده شد و (در كنار خيمه يا پشت ‏خيمه) با غلاف شمشيرش قبرى كند و كودكش را به خونش رنگين نموده و دفن كرد.»

 مشهور است كه على اصغر شش ماهه بود، مادرش حضرت رباب دختر امرءالقيس است و على اصغر با سكينه از جانب مادر نيز برادر و خواهر بودند.

 در مورد نام اين طفل، علامه مجلسى در جلاء العيون مى ‏گويد: «بعضى او را على اصغر مى ‏نامند.»

در كتاب منتخب التواريخ نقل شده که در يكى از زيارات عاشورا آمده:

 «و على ولدك على الاصغر الذى فجعت به‏»

یعنی: «و سلام بر فرزند تو على اصغر كه در مورد او مصيبت ‏سختى بر تو وارد شد.»

 امام حسين عليه السلام نزد خواهرش ام كلثوم (زينب صغرى) آمد و به او فرمود: اى خواهر! تو را در مورد نگهدارى كودك شيرخوارم، سفارش مى‏ كنم، زيرا او كودك شش ماهه است و مراقبت نياز دارد.

 ام ‏كلثوم عرض كرد: برادرم، اين كودك سه روز است كه آب نياشاميده، از این قوم براى او شربت آبى بگير.

امام حسين عليه السلام على اصغرش را در آغوش گرفت و به سوى قوم رفت، خطاب به قوم فرمود: «شما برادر و فرزندان و يارانم را كشتيد و از آنها جز اين كودك باقى نمانده كه از شدت تشنگى مثل مرغ دهان باز مى‏كند و مى ‏بندد اين كودك كه گناه ندارد، نزد شما آورده ‏ام تا به او آب بدهيد.»

 «يا قوم ان لم ترحمونى فارحموا هذا الطفل ا ما ترونه كيف يتلظى عطشا»

یعنی: «اى قوم اگر به من رحم نمى ‏كنيد به اين كودك رحم كنيد، آيا او را نمى ‏بينيد كه چگونه از شدت و حرارت تشنگى، دهان را باز و بسته مى‏كند؟»

 هنوز سخن امام تمام نشده بود، به اشاره عمر سعد، حرملة بن كاهل اسدى گلوى نازك او را هدف تير سه شعبه ‏اش قرار داد كه تير به گلو اصابت كرد؛

«فذبح الطفل من الوريد، او من الاذن الى الاذن‏»

 یعنی: «از شريان چپ تا شريان راست على اصغر بريده شد، و يا از گوش تا گوش او ذبح گرديد»

«فاتى به نحو اللئام مناديا يا قوم هل قلب لهذا يخشع فرماه حرمله بسهم فى الحشا بيد الحتوف و القى من لا يجزع»

يعنى: «پس آن كودك را به سوى قوم پست آورد، در حالى كه صدا مى‏ زد: اى قوم، آيا دلى هست كه از خدا بترسد و بر اين كودك توجه نمايد؟ به جاى جواب، حرمله تيرى بر كمان نهاد و آن كودكى را كه از شدت ضعف و عطش قدرت بى تابى نداشت هدف تير قرار داد.»

 مصيبت جگر سوز على اصغر به قدرى بر امام حسين عليه السلام سخت بود كه آن حضرت در حالى كه گريه مى‏كرد، به خدا متوجه شد و عرض كرد: «خدايا خودت بين ما و اين قوم داورى كن، آنها ما را دعوت كردند تا ما را يارى كنند ولى به كشتن ما اقدام مى‏كنند.»

 از جانب آسمان ندائى شنيد:

«يا حسين دعه فان له مرضعا فى الجنه‏»

 «اى حسين در فكر اصغر نباش، هم اكنون دايه‏ اى در بهشت براى شير دادن به او آماده است‏»

 اين ندا، نداى دلدارى به حسين عليه السلام بود، تا بتواند فاجعه غم بار مصيبت علی اصغر را تحمل كند.

 و دليل ديگر بر شدت سختى اين مصيبت اينكه:

 امام حسين عليه السلام هنگامى كه به شهادت رسيد، سكينه كنار پيكرهاى شهداء آمد و گريه كرد تا بي هوش شد، امام حسين عليه السلام در عالم بى هوشى به سكينه اشعارى آموخت تا براى شيعيان بخواند، دو شعر از آن اشعار اين است:

 «ليتكم فى يوم عاشورا جمعا تنظرونى كيف استسقى لطفلى فابوا ان يرحمونى و سقوه سهم بغى عوض الماء المعين يا لرزء و مصاب هد اركان الحجون»

 یعنی: «اى كاش در روز عاشورا همه شما بوديد و مى‏ ديديد كه چگونه براى كودكم طلب آب كردم، قوم به من رحم نكرد، و به جاى آب گوارا، كودكم را با تير (خون) ظلم سيراب كردند، اين حادثه آنچنان جانسوز و سخت و طاقت فرسا است كه پايه‏ هاى كوه هاى مكه را خراب كرد.»
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 18 Dec 2010 و ساعت 8:33 AM |
10.7 هزار میلیارد تومان چک برگشت خورد
براساس اعلام بانک مرکزی، در پنج ماه اول سال 1389 حدود 2.4 میلیون برگ سند به مبلغی معادل 107.8 هزار میلیارد ریال در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران برگشت خورد.

به گزارش پیمانه به نقل از مهر، گزارش بانک مرکزی از تعداد و مبلغ اسناد مبادله شده و برگشت داده شده در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران در پنج ماهه اول امسال نشان می دهد که در این مدت در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران حدود 19.2 میلیون برگ سند به مبلغی معادل 2330.2 هزار میلیارد ریال مبادله شد. در این دوره متوسط شاخصهای تعداد و مبلغ اسناد مبادله شده به ترتیب به اعداد 67.6 و 309 رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ترتیب 5.8 درصد و 37.6 درصد افزایش داشته است.

در پنج ماه اول سال 1389 حدود 2.4 میلیون برگ سند به مبلغی معادل 107.8 هزار میلیارد ریال در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران برگشت داده شد. در این دوره متوسط شاخص های تعداد و مبلغ اسناد برگشت داده شده به ترتیب به اعداد 167 و 385.7 رسید که نسبت به دوره مشابه سال 1388 به ترتیب 23.2 درصد و 37 درصد افزایش یافته است.

در پنج ماه اول سال 1389 نسبت اسناد برگشت داده شده به مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب به 12.3 درصد و 4.6 درصد رسید. نسبت های مزبور در پنج ماه اول سال 1388 به ترتیب 10.5 درصد و 4.6 درصد بوده است.

گزارش بانک مرکزی می افزاید: در مردادماه در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران حدود 4.1 میلیون برگ سند به مبلغی معادل 502.6 هزار میلیارد ریال مبادله شد. در این ماه شاخصهای تعداد و مبلغ اسناد مبادله شده به ترتیب به اعداد 72.4 و 333.2 رسید که در مقایسه با ماه قبل به ترتیب 3.2 درصد و 4.7 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال 1388 به ترتیب 3.3 درصد و 27.6 درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد بررسی 491 هزار برگ سند به مبلغی حدود 22.6 هزار میلیارد ریال در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران برگشت داده شد. شاخصهای تعداد و مبلغ این اسناد در مرداد ماه 1389 به اعداد 173.7 و 404.2 رسید که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 10.1 درصد کاهش و از لحاظ مبلغ 4.1 درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال 1388 به ترتیب 11.2 درصد و 35.5 درصد افزایش نشان می دهد

در مرداد ماه 1389 نسبتهای تعداد و مبلغ اسناد برگشت داده شده به مبادله شده به ترتیب به 11.9 درصد و 4.5 درصد رسید. نسبتهای مزبور در مردادماه 1388 به ترتیب 11.1 درصد و 4.2 درصد بوده است.

چکهای برگشتی از سال 80 تا ابتدای سال 89

به گزارش مهر، تعداد اسناد برگشت داده شده در سال 80 معادل 2 میلیون و 935 هزار برگ، در سال 81 معادل 3 میلیون و 103 هزار برگ، در سال 82 معادل 3 میلیون و 431 هزار برگ، در سال 83 معادل 3 میلیون و 392 هزار برگ، در سال 84 معادل 3 میلیون و 546 هزار برگ، در سال 85 معادل 3 میلیون و 599 هزار برگ، در سال 86 معادل 3 میلیون و 925 هزار برگ، در سال 87 معادل 4 میلیون و 944 هزار برگ و در سال 88 معادل 5.1 میلیون برگ بوده است. 

در همین حال، اسناد برگشت داده شده از لحاظ ارزش در سال 80 بیش از 3684 میلیارد تومان، در سال 81 بیش از 4536 میلیارد تومان، در سال 82 بیش از 6014 میلیارد تومان، در سال 83 بیش از 6709 میلیارد تومان، در سال 84 بیش از 8807 میلیارد تومان، در سال 85 بیش از 10926 میلیارد تومان، در سال 86 معادل 14768 میلیارد تومان ، در سال 87  بیش از 20942 میلیارد تومان و در سال 88 بیش از 23 هزار میلیارد تومان گزارش شده است.  
 
در شرایط ویژه قرار داریم

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران چندی پیش گفته بود: این واقعیت که آمار چکهای برگشتی در کشور به رقم بی‌سابقه‌ای رسیده است و تنها مشابه آن را در سال 57 داشتیم، باید ما را بیدار کند که در شرایط ویژه قرار داریم.
 
تعداد و مبلغ اسناد برگشت شده علاوه بر چکهای برگشتی به علت عدم تکافوی موجودی شامل کلیه چکهای برگشتی به عللی مانند تعطیلی ناخواسته شعب بانکها، عدم رعایت اصول صدور چک توسط صادرکننده ( مغایرت عدد، حروف، تاریخ، مبلغ و ... ) ، عدم تطابق امضا، مخدوش بودن چک، نقض ظهرنویسی و ... نیز است
+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Sat 18 Dec 2010 و ساعت 8:32 AM |

طلوع خورشید داغ‌دار در استکهلم سوئد

این منظره زیبا چهارشنبه گذشته به هنگام طلوع آفتاب در هوای بسیار سرد استکهلم، پایتخت سوئد ثبت شده و خورشید کم‌ارتفاعی را نشان می‌دهد که توسط هاله 22 درجه و داغ‌های خورشیدی احاطه شده است.

 

 

وقتی هوا بسیار سرد شود، بخار آب به‌شکل بلورهای بلند شش‌وجهی و مدادی‌شکل یخ می‌زند. وقتی نور آفتاب (یا ماه) به این بلورهای یخی برخورد می‌کند، دچار بازتاب و تفرق می‌شود و درنتیجه در اطراف خورشید پدیده‌های رنگی جالبی را ایجاد می‌کند.

 

در اینجا، حلقه‌ای به قطر 22 درجه به دور خورشید می‌بینید که هاله خورشیدی نام دارد. اگر این حلقه را همانند صفحه ساعت درنظر بگیریم، دو زائده نورانی در موقعیت‌ها ساعت 3 و 9 دیده می‌شوند که داغ خورشیدی نامیده می‌شوند. در موقعیت ساعت 12 نیز پدیده نسبتا کم‌نورتری مشاهده می‌شود که کمان مماس بالایی نام دارد

+ نوشته شده توسط محمد صادق ملبوبی در Tue 14 Dec 2010 و ساعت 13:20 PM |


Powered By
BLOGFA.COM